АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
2
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАМОДА И УБАВИНАДИЗАЈНЉУБОВ И СЕКСЗДРАВЈЕПАТУВАЊЕКУЛИНАРСТВО
Уште една застрашувачка атракција во Кина: “Невидлив” мост на местото кадешто се црпела инспирацијата за “Аватар”
09.01.2017 | 15:33
Извор: Точка
Прочитано: 3958 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Првото ниво на овој мост ќе биде изградено од нерѓосувачки челик и тоа на начин за да има ефект на огледало. Подот пак по кој ќе газат посетителите ќе биде изработен од црн камен којшто исто така ќе се однесува како огледало.

Ова е токму она место кадешто Џејмс Камерун ја црпел својата инспирација кога работел на добро познатиот филм “Аватар”. Областа Вулингијан со својата сликовитост, како и своето историско значење е лоцирана во областа Вулингијан во градот Даијонг, а е позната пред сè по своите камени столбови кои достигнуваат над 1 километар во височина и наликуваат на оние во Пандора (од филмот “Аватар”).


А новиот стаклен мост, којшто ќе се гради во планините Жангјиајие, ќе поврзува токму два планински врва, а ќе чини нешто повеќе од 4 милиони фунти. Мостот всушност ќе работи на две нивоа, па може да кажеме дека се работи за два моста.

Ова второто ниво, “невидливото” ќе има под изработен од стакло, такашто ќе ви се чини како да лебдите во воздух. Тој ќе се наоѓа под “нормалниот” мост.

Добра идеја е тоа што мостот ќе работи на две нивоа, па сите оние коишто имаат страв од самата помисла – прошетка по невидлив мост – ќе може да го изберат и сосема нормалниот мост.

Секако, со оглед на фактот дека проѕирниот мост се планира првенствено како туристичка атракција, во негова близина ќе се наоѓаат и неколку кафулиња, но и апартмани.

А како би требало сето тоа да изгледа, погледнете во видео записот:

НАЈНОВО ОД ПАТУВАЊЕ  
ПАТУВАЊЕ
Неверојатната убавина поради која возачите скршнуваат од патот
На пример, минатата година Исланд го посетиле повеќе туристи од САД отколку што има жители! А, да не зборуваме за туристите и од останатите земји...
21.02.2017, 19:39


СОВРШЕНИ ДЕСТИНАЦИИ
Која летна дестинација е совршена за Вас, според Вашиот хороскопски знак?
Доколку сте неодлучни во поглед на летните одмори, еве предлог за Вас – одберете ја следната дестинација според Вашиот хороскопски знак. Малку авантура во животот нема да Ви наштети, нели?
21.02.2017, 15:38


ПАТУВАЊЕ
Место покрај најдлабокото езеро во светот во кое ќе уживате во ледената библиотека
Библиотеката е составена од огромни блокови од мраз на кои се напишани желбите на луѓе од целиот свет, па можеме да заклучиме дека ледената библиотека има прилично интернационален избор.
20.02.2017, 17:10


ПАТУВАЊЕ
Враќање во осумдесеттите: Погледнете како изгледа хотелот „Joke”
Хотелот се наоѓа во непосредна близина на Мулен Руж, Монмартр, многу театри, а само стотина метри подалеку се наоѓа и автобуска станица од која поаѓаат автобуси за разгледување на градот.
17.02.2017, 20:30


СКАНДИНАВСКА УБАВИНА
Осло – градот на Викинзите
Главниот град на Норвешка е преполн со боја! Осло, или градот на Викинзите воодушевува со своите зелени брда и спектакуларни фјордови. Осло се смета за еден од најсигурните градови во светот, но и за еден од најскапите. Најдоброто време за посета на овој град е напролет, така што почнете да штедите!
17.02.2017, 16:11

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Ретка прилика да погледнете во внатрешноста на главниот град на Северна Кореја
Истражете го главниот град на Северна Кореја, Пјонгјанг, во ова интригантно видео (time-lapse) од гр...
ПАТУВАЊЕ
Нацијата која мрази да доцни
ПАТУВАЊЕ
Тие се мали, но многу големи: 10 занимливости за најмалата земја во светот
ПАТУВАЊЕ
7 чуда на природата кои изгледаат како да не се од овој свет
ПАТУВАЊЕ
Враќање во осумдесеттите: Погледнете како изгледа хотелот „Joke”

ВИДЕО ВЕСТИ

Како настанува бајката наречена “Dior couture фустан”?
Последната haute couture колекција на Dior беше диригирана од страна на италијански дизајнери, првите жени на чело на оваа реномирана француска куќа.
ПАТУВАЊЕ
Место покрај најдлабокото езеро во светот во кое ќе уживате во ледената библиотека
СЕВЕРНА КОРЕЈА
Ретка прилика да погледнете во внатрешноста на главниот град на Северна Кореја
ЗДРАВЈЕ
Ѝ пукнале силиконите: ”Со години ме труеја и ми правеа проблеми”

ФОТО  
Како се забавуваа децата пред да ги измислат паметните телефони?

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
МОДА И УБАВИНА
Некогаш таа беше најубавото девојче во светот: Погледнете како изгледа сега како тинејџерка
ЗДРАВЈЕ
Минута која ќе ви го промени животот: Јапонски лек за најголемата „болест“ на денешницата
ЉУБОВ И СЕКС
5 знаци дека мажот е добар во кревет
ЗДРАВЈЕ
Начинот на кој сите го готват оризот е штетен за здравјето
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: