АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
0
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАМОДА И УБАВИНАДИЗАЈНЉУБОВ И СЕКСЗДРАВЈЕПАТУВАЊЕКУЛИНАРСТВО
И тоа е можно! Го прошетал речиси целиот свет, а не седнал во авион
05.01.2017 | 21:30
Извор: Точка
Прочитано: 7675 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

За патувањето Тор Педерсен се одлучил со наполнети 34 години, а иако сметал дека веќе е стар, се осмелил на потфатот на наговарање од пријател. Од Данска отпатувал во Германија и тука започнала неговата авантура...

Дали е можно да се пропатува светот без многу пари? Многумина од нас веднаш ќе речат јасно и гласно „НЕ“, но еден Данец мисли поинаку и теоријата за патување низ светот со малку пари ја докажува од ден во ден.


Тор Педерсен пред неколку години одлучил да го пропатува светот, но недостатокот на пари го натерал да размисли како да го постигне тоа што е можно поевтино. По малку неверојатно, но првата одлука која ја донел била да го прошета светот без користење на авонски компании. Ќе си помислите дека тоа е невозможно? Па, се чини дека овој 38 – годишен маж ни го докажа спротивното.


Своето патување го започнал во октомври 2013 година, а денес, после нешто повеќе од три години, може да се пофали дека посетил 122 земји (од вкупно 203). За потребите на патувањето поставил неколку правила: нема користење авиони, во секоја земја ќе помине минимум 24 часа и нема да се врати дома пред да ги посети сите земји. Педерсен тврди дека помалку од 200 луѓе на целиот свет ги посетиле сите држави, а неговата цел е да стане првиот човек кој ќе го прошета целиот свет без користење на авионски услуги.


За ова патување се одлучил кога наполнил 34 години, а иако сметал дека веќе е стар, се осмелил на потфатот на наговарање од пријател. Од Данска отпатувал во Германија и тука започнала неговата авантура...


На своето патување за движење користи повеќе модели на јавен превоз: возови, автобуси, траекти. Со оглед на тоа што воедно работи како амбасадор на добра волја на Данскиот црвен крст, во државите кои ги посетува редовно држи предавања за своите авантури, а се` уредно забележува на својот блог Once upn a saga. Покрај горенаведените средства, Тор користел уште многу други видови на превоз. Такси, мото такси, Убер, минибуси, разни бродови...


Патувајќи, доживеал многу необични работи, па така може да каже дека во Сиера Леоне го поканиле на венчавка еден час по влегувањето во земјата. За Нигеријците тврди дека се едни од најљубезните луѓе во светот, додека во Јужна Африка би можел да јаде „кесо“ секој ден. Но, работата која најмногу ја памети ја доживеал во Кенија, кога го посетила неговата девојка, која веднаш потоа ја запросил.


Тор Педерсен моментално се наоѓа во Етиопија, а патувањето планира да го заврши оваа година на Малдивите, кои ги оставил како последна земја која ќе ја посети.
НАЈНОВО ОД ПАТУВАЊЕ  
ПАТУВАЊЕ
Фотограф го посетил најстуденото село на Земјата каде што температурите паѓаат и до -71.2 степени
Ако мислевте дека зимата конечно дојде во вашиот град, фотографиите од Ојмјакон, Русија, најстуденото село на планетата, можеби ќе го променат вашето мислење.
17.01.2017, 20:02


ПАТУВАЊЕ
Движењето по замрзнатото Бајкалско Езеро, најдлабокото и најстарото езеро на Земјата, ќе ви ја долови неговата вонземска убавина
Бајкалското Езеро е апсолутно импресивно. Тоа е најдлабокото и најчистото езеро на планетата Земја. А оние пак коишто планираат негова посета, воопшто не се сомневаат во неговата убавина, величенственост и магичност. Бидејќи ова езеро е едноставно кажано - вонвременско...
17.01.2017, 14:08


ПАТУВАЊЕ
Минатата година имало најмалку несреќи: Патувањето со авион никогаш не било побезбедно
Несреќите со смртни последици се случуваат еднаш на пет милиони летови. Така, навистина треба да имате сериозно лоша среќа за токму вие да настрадате во авионска несреќа, со оглед на тоа што авионите се далеку најбезбеден вид на транспорт.
16.01.2017, 19:34


ПАТУВАЊЕ
Кина го отвори првиот хотел којшто поседува свој “приватен океан”
Дека во Кина е возможно буквално сè, ни докажува и новиот луксузен хотел којшто помеѓу останатото, поседува дури и “приватен океан” како и три уметнички галерии.
16.01.2017, 13:13


ПАТУВАЊЕ
Слики од кои застанува здивот: Најголемата пештера во светот е апсолутно спектакуларна
Фармерот Хо Кан во 1991 година шетал по виетнамскиот национален парк кога земјата под неговите нозе почнала да се одделува и да се распаѓа. Сосема случајно, ја открил најголемата пештера во светот.
13.01.2017, 21:00

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Хуакси: Најбогатото село во Кина од кое е забрането заминување
Облакодер од 72, катахеликоптер такси, тематски парк и редови со луксузни вили – сигурно не постои п...
ПАТУВАЊЕ
Слики од кои застанува здивот: Најголемата пештера во светот е апсолутно спектакуларна
ПАТУВАЊЕ
Чудесни места кои никогаш нема да ви дозволат да ги посетите
ПАТУВАЊЕ
6 најбезбедни дестинации за патување во 2017 година
ПАТУВАЊЕ
Плаќаат и со суво злато, само за да преспијат на снежен кревет: Леден хотел, атракција којашто се памети!

ВИДЕО ВЕСТИ

Џенифер Лопез дизајнира за Џузепе Заноти
Колекцијата обувки на Ријана и Маноло Бланик беше вистински погодок, а уште една ѕвездена соработка е на повидок. Се работи за Џенифер Лопез и дизајнерот Џузепе Заноти.
КОРИСНИ ТРИКОВИ
Спречете ладниот воздух да влегува под вашата врата: Овој трик ја чува топлината во вашиот дом!
ПАТУВАЊЕ
Хуакси: Најбогатото село во Кина од кое е забрането заминување
НЕОЧЕКУВАНО
Погледнете како изгледа домот на Марк Закерберг – Многу ќе се изненадите

ФОТО  
Кој вика дека животните не го следат "селфи" трендот?

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
МОДА И УБАВИНА
Ја обвинуваат дека имала многу пластични операции: Што ќе речете вие после овие фотографии?
ЉУБОВ И СЕКС
Разбиен е еден од најголемите митови поврзани со вагината: Не, ова не е точно
ПРИРОДНО ИЗДАНИЕ
12 славни дами кои изгледаат сосема непрепознатливо без шминка! Уверете се сами
ОДЛИЧЕН ИЗГЛЕД
Има 70 години и вакво деколте! Кога таа се појавила на забавата, девојките можеле да си одат дома
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: