АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
0
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАМОДА И УБАВИНАДИЗАЈНЉУБОВ И СЕКСЗДРАВЈЕПАТУВАЊЕКУЛИНАРСТВО
Ова никако не смеете да го направите во Рим!
04.01.2017 | 19:02
Извор: Точка
Прочитано: 7126 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Младите Италијанци се искапеле во 400 години старата фонтана, по што заминале пред да дојде полицијата, меѓутоа, самите се откриле објавувајќи фотографии на социјалните мрежи.

Кога ќе одлучите да го посетите Вечниот град, немојте да ви паднат на ум работите кои во 2016 година ги правеле разни туристи. Рим е град споменик и неговите фонтани, стари неколку векови, не се за капење, а ниту славниот Колосеум не е за боење.


Летото оваа година во Рим било топло, па некои туристи одлучиле да се разладат на прилично необичен начин. Имено, очигледно под импресии на славниот филм „Сладок живот“ и тие како хероината на овој филм, шведската убавица Анита Екберг, одлучиле да се разладат во Фонтана ди Треви.


Јасно, тоа се покажало како лоша идеја, бидејќи на местото на злосторството набрзо стигнале полицајци и им напишале казна од 450 евра за капење во фонтаната. Па така, ако ви е топло, подобро не доаѓајте ваму, бидејќи ем ќе испаднете „вандал“, ем „картата“ скапо ќе ве чини.

Секако, тие не се единствените кои ова лето се разладувале во фонтаната. Пред нив на ист потег се одлучил еден британски турист, па и него го стигнала истата казна.


Но, не е само славната фонтана Треви место во кое туристите со задоволство се освежуваат. Фонтана има и во подножјето на познатите шпански скали, а нејзе пак, со филмот „Празник во Рим“ ја прослави тандемот Хепберн – Пек. Се чини дека група млади Италијанци одлучиле да го „освежат“ сеќавањето на филмот снимен пред шеесеттина години. Тие се искапеле во 400 години старата фонтана, по што заминале пред да дојде полицијата, меѓутоа, самите се откриле објавувајќи фотографии на социјалните мрежи.


За жал, не страдале само фонтаните поради несовесни туристи. Пред две години, еден Русин одлучил да го „украси“ Колосеумот, па на него ја изрезбал буквата „К“. Јасно, веднаш бил уапсен, осуден на 4 месеци затвор и висока парична казна.


Во секој случај, ако одите во Рим, бидете нормални, уживајте во убавината на главниот град на Италија и заборавете на пливање во фонтаните и уништување на спомениците.


НАЈНОВО ОД ПАТУВАЊЕ  
ПАТУВАЊЕ
Фотограф го посетил најстуденото село на Земјата каде што температурите паѓаат и до -71.2 степени
Ако мислевте дека зимата конечно дојде во вашиот град, фотографиите од Ојмјакон, Русија, најстуденото село на планетата, можеби ќе го променат вашето мислење.
17.01.2017, 20:02


ПАТУВАЊЕ
Движењето по замрзнатото Бајкалско Езеро, најдлабокото и најстарото езеро на Земјата, ќе ви ја долови неговата вонземска убавина
Бајкалското Езеро е апсолутно импресивно. Тоа е најдлабокото и најчистото езеро на планетата Земја. А оние пак коишто планираат негова посета, воопшто не се сомневаат во неговата убавина, величенственост и магичност. Бидејќи ова езеро е едноставно кажано - вонвременско...
17.01.2017, 14:08


ПАТУВАЊЕ
Минатата година имало најмалку несреќи: Патувањето со авион никогаш не било побезбедно
Несреќите со смртни последици се случуваат еднаш на пет милиони летови. Така, навистина треба да имате сериозно лоша среќа за токму вие да настрадате во авионска несреќа, со оглед на тоа што авионите се далеку најбезбеден вид на транспорт.
16.01.2017, 19:34


ПАТУВАЊЕ
Кина го отвори првиот хотел којшто поседува свој “приватен океан”
Дека во Кина е возможно буквално сè, ни докажува и новиот луксузен хотел којшто помеѓу останатото, поседува дури и “приватен океан” како и три уметнички галерии.
16.01.2017, 13:13


ПАТУВАЊЕ
Слики од кои застанува здивот: Најголемата пештера во светот е апсолутно спектакуларна
Фармерот Хо Кан во 1991 година шетал по виетнамскиот национален парк кога земјата под неговите нозе почнала да се одделува и да се распаѓа. Сосема случајно, ја открил најголемата пештера во светот.
13.01.2017, 21:00

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Хуакси: Најбогатото село во Кина од кое е забрането заминување
Облакодер од 72, катахеликоптер такси, тематски парк и редови со луксузни вили – сигурно не постои п...
ПАТУВАЊЕ
Слики од кои застанува здивот: Најголемата пештера во светот е апсолутно спектакуларна
ПАТУВАЊЕ
Чудесни места кои никогаш нема да ви дозволат да ги посетите
ПАТУВАЊЕ
6 најбезбедни дестинации за патување во 2017 година
ПАТУВАЊЕ
Плаќаат и со суво злато, само за да преспијат на снежен кревет: Леден хотел, атракција којашто се памети!

ВИДЕО ВЕСТИ

Џенифер Лопез дизајнира за Џузепе Заноти
Колекцијата обувки на Ријана и Маноло Бланик беше вистински погодок, а уште една ѕвездена соработка е на повидок. Се работи за Џенифер Лопез и дизајнерот Џузепе Заноти.
КОРИСНИ ТРИКОВИ
Спречете ладниот воздух да влегува под вашата врата: Овој трик ја чува топлината во вашиот дом!
ПАТУВАЊЕ
Хуакси: Најбогатото село во Кина од кое е забрането заминување
НЕОЧЕКУВАНО
Погледнете како изгледа домот на Марк Закерберг – Многу ќе се изненадите

ФОТО  
Кој вика дека животните не го следат "селфи" трендот?

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
МОДА И УБАВИНА
Ја обвинуваат дека имала многу пластични операции: Што ќе речете вие после овие фотографии?
ЉУБОВ И СЕКС
Разбиен е еден од најголемите митови поврзани со вагината: Не, ова не е точно
ПРИРОДНО ИЗДАНИЕ
12 славни дами кои изгледаат сосема непрепознатливо без шминка! Уверете се сами
ОДЛИЧЕН ИЗГЛЕД
Има 70 години и вакво деколте! Кога таа се појавила на забавата, девојките можеле да си одат дома
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: