АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
9
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАМОДА И УБАВИНАДИЗАЈНЉУБОВ И СЕКСЗДРАВЈЕПАТУВАЊЕКУЛИНАРСТВО
Луксузни закуски: Топ 5 најскапи намирници на светот
08.06.2015 | 13:07
Извор: Точка
Прочитано: 8016 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Овие намирници главно не се јадат секој ден, дури може да се каже и дека се јадат исклучително ретко или пак никогаш. Фини се и вкусни, но чинат вистинско мало богатство. Но, тоа не е причина за одблиску да не се запознаете со најскапата храна на светот.

Јастог


Јастозите му припаѓаат на семејството на морски плодови, кои секоја година на американската економија ѝ донесуваат околу две милијарди евра. Јастогот најчесто се подготвува така што жив се става во зовриена вода. Месото е вкусно и фино, а во нашите ресторани за килограм ќе треба да издвоите најмалку 5.000 денари. Сепак, обожавателите велат дека вкусот го оправдува секој денар...

Фугу


Ова е смртоносна јапонска риба, чие месо ако не е добро подготвено може да ве доведе и до смрт. Самиот процес на подготовка е исклучително скап, бидејќи фугу рибата може да ја подготвуваат исклучиво само кувари со посебна дозвола, кои минуваат низ ригорозна обука и контрола.

Шафран


Ова е најскапиот зачин на светот – цената за килограм преминува и 160.000 денари. Но, тоа воопшто не е чудно со оглед на фактот дека за килограм треба да се соберат од 150 до 200 илјади цветови! Цветовите се со исклучително жолта боја и зачинот има поприлично горчелив вкус, но кога еднаш ќе го обои оризот...

Говедско месо од Кобе


Вистинското говедско месо од Кобе се произведува од посебниот вид на вагју говеда кои потекнуваат од Јапонија. Начинот на одгледување на овие говеда и ден денес останува тајна, но според некои тврдења, тие се хранат со свежо сено потопено во пиво, што на месото му дава посебен вкус. Освен тоа, овие говеда се одгледуваат покрај музиката на Сајмон и Гарфанкел. Легендата пак вели дека сточарите од Кобе ги масираат своите говеда вагју и ги хранат со пиво за омекнување на мускулните влакна. Килограм вакво месо често преоѓа и цена од 300 долари.

Белуга кавијар


Ова е најскапата намирница на светот, чија цена преминува и 5.000 долари по килограм. Всушност кавијарот отсекогаш претставувал синоним за луксуз, а зборот "khav-yar" во буквална смисла значи моќ на колачот. Кавијарот е всушност желе од машка риба, за разлика од икрите, кои ги претставуваат женските јајца и главно се служи на мало парче тостиран леб, бидејќи би било вистински грев да се "расипува" тој божествен вкус со било што друго. Белуга кавијар е најголемиот, а колку што зрнцата се поголеми, повеќе изедначени, поцврсти и посветли, толку повеќе кавијарот е баран и повкусен.

НАЈНОВО ОД КУЛИНАРСТВО  
СКОПЈЕ
Познатиот француски готвач Оливер Бепмал во Македонија
Во рамките на манифестацијата „Денови на Франкофонијата во Македонија“, ресторанот Дистрикт организира и Денови на француската кујна при кои ќе се презентираат богатиот француски вкус и префинетата француска гастрономија.
21.03.2017, 12:52


КУЛИНАРСТВО
Tonino Lamborghini: Италија во една шолја кафе
Италијанците знаат да уредат дом, да дизајнираат автомобили од кои “боли глава“, да се дотераат од глава до пети и да уживаат во добро кафе на сончева веранда.
15.03.2017, 16:33


НОВ ПРОИЗВОД
Тортина секој ден, иако не ти е роденден
Кој вели дека мора денес да ви е роденден за да јадете торта?! Тортата е “кралица“ на десертите и сите ние би си се сладеле со торта секој ден. А и зошто да не?! Чоколадна торта, торта со ореви, овошна торта, торта со карамел, голема торта, мала торта... чекајте, некој спомна мала торта?! Мислите Тортина?!
14.03.2017, 11:54


КУЈНА
Дали правилно ја чувате храната во фрижидерот?
Чувањето на храна во фрижидерот е важно за зачувување на хранливите состојки на јадењето, без разлика дали се работи за свежи намирници или веќе замрзната храна.
06.03.2017, 16:56


ПРЕМИУМ ЕСПРЕСО
Tonino Lamborghini - симбол на италијанската кафе-култура
Има нешто во самиот чин на пиење кафе што причинува особено задоволство. Токму затоалуѓето со векови го негуваат ритуалот на пиење кафе, затоа што овој посебен топол напиток не одвојува за миг од обичноста на секојдневието.
03.03.2017, 11:49

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Без Фотошоп и филтери: Облекла танга костим за капење и гордо ја покажала својата „плус сајз“ позадина
Откако направи вистинска револуција во модната индустрија во улога на „плус сајз“ манекенка, Ешли Гр...
ПАТУВАЊЕ
Рецепт за среќа: Корупцијата е премногу ретка, образованието е бесплатно, а просечен животен век е 80 години
МАКЕДОНИЈА
Енергетска ефикасност – приказна или реалност
ЗДРАВЈЕ
Го забрзува метаболизмот: Ова е пијалокот поради кој Опра Винфри се преполови
МОДА И УБАВИНА
Ева Мендес прекрасна во новата кампања на New York & Company

ВИДЕО ВЕСТИ

На девојката со најголемата циста на светот ѝ беше отстранет тумор тежок неверојатни 31 килограми!
Предупредување: графички слики. Скенирањата откриле дека туморот и пораснал неверојатни 31 килограми за помалку од една година, оставајќи ја 24-годишната неименувана девојка од Мексико со ризик по нејзиниот живот
СКОПЈЕ
Познатиот француски готвач Оливер Бепмал во Македонија
ПАТУВАЊЕ
Хотелот на иднината е тука: Во пловечката капсула со само една соба удобно се сместуваат 4 лица!
МОДА И УБАВИНА
Првата Мис-Европа била Југословенка: Мажите воздивнувале по неа, а таа им носела само несреќа

ФОТО  
Искрени фотографии од Русија кои дефинитивно нема да ги најдете како разгледници - Alexander Petrosyan

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
МОДА И УБАВИНА
Сакала да се пофали со позадината во најкусите шорцеви, но сите гледале во нешто друго
ЗДРАВЈЕ
Ја викале "убиец од пола тон", а сега како да е сосема друга жена
МОДА И УБАВИНА
"Ова е одвратно, како не ви е срам?!" Дали и вие забележувате што не е во ред со жените на рекламата на Гарниер?
МНОГУ ПРОВОКАТИВНО
Славната русокоса ги покажала брадавиците во провиден фустан и стана сензација на интернет
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: