АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
14
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАМОДА И УБАВИНАДИЗАЈНЉУБОВ И СЕКСЗДРАВЈЕПАТУВАЊЕКУЛИНАРСТВО
Најубавата божиќна приказна: Бајковито место со 1.5 милиони светилки
18.12.2013 | 23:36
Извор: Точка
Прочитано: 4773 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Доколку оваа година во текот на новогодишните и божиќните празници "патот ве одведе" во Хрватска, во никој случај немојте да ја пропуштите посетата на имотот на семејството Салај, каде што ќе можете да уживате во вистинска божиќна бајка и да се воодушевувате на повеќе од 1.5 милиони празнични светилки.

Божиќ веројатно никаде не е толку бајковит како на имотот на семејството Салај, каде што оваа година засветиле дури 1.5 милиони светилки, претворајќи го секојдневието во вистинска магија.


Така, сите оние кои што ќе го посетат селото Грабовница, на околу 60 километри оддалеченост од Загреб, можат да уживаат во прошетката на имотот кој се простира на површина од 4.5 хектари и е уредено како во бајка, со безброј светилки и тродимензионални инсталации.

Досегашната атракција на имотот биле 3Д инсталациите од мечки високи 2 метра, како и атрактивната скулптура на Дедо Мраз и семејството џуџиња, но од оваа година, имотот е проширен, па сега во неговиот состав е и езерото со два острови.


Целата оваа Божиќна приказна, Нада и Златко Салај ја започнале пред 12 години, кога својот имот го накитиле со 50.00 ламби, а од пред 8 години нивната семејна бајка прераснала во деловен проект.

Божиќната приказна секоја година е отворена од 6 декември до 8 јануари, а оваа година семејството Салај очекува посета од најмалку 40.000 гости, колку што дошле и минатата година. Сепак, се претпоставува дека имало многу повеќе, затоа што дечињата на возраст до 7 години не плаќаат карта, која инаку чини 20 куни.


Гостите може да уживаат и во средновековната ковачница, да се возат со кочија, а секој ден, во 18 и 20 часот, на имотот се случува и спектакуларен огномет.

Инаку, станува збор за место каде што бил роден Златко, кој во својата изјава за медиумите кажал дека тој бил роден во голема сиромаштија и не можел да ужива во магијата на празниците, па затоа сега посакал да создаде нешто кое што ќе ги претвори овие денови во бајка!

Од фотографиите и видеото во продолжение уверете се дека тој и тоа како успеал во тоа!
НАЈНОВО ОД ПАТУВАЊЕ  
ПАТУВАЊЕ
Ова се најлуксузните и најубавите светски градови покрај езера
Славните и богатите луѓе најчесто избираат бајковити места на кои што ќе изградат свои куќи. А бидејќи во последно време се во мода куќите покрај езера, тогаш може да се обложите и дека многу од нив имаат куќи токму покрај некои од овие дизајнерски чуда на мајка природа.
31.07.2015, 18:42


ПАТУВАЊЕ
Ставангер: Искусете ја преубавата Норвешка во нејзиниот изворен облик
Овој норвешки пристанишен град е опкружен со фјордови, планини и со километри долги песочни брегови, кои едноставно ве предизвикуваат да ги истражите. Самиот град е познат по својата историја која што ја одбележале Викинзите, како и чудните дрвени згради. А уште кога ќе ја видите природата...
30.07.2015, 20:33


ПАТУВАЊЕ
Плачете за нив, иако тоа не го знаете: Запознајте ги седумте најубави европски плажи
Плажите на европското Средоземје со години кај туристите и туристичките агенци се водат како најубави на светот. Ова се и нашите предлози за вашиот суперодмор, па можеби токму на нив ќе ја пронајдете и оазата според вашите мерки, бидејќи шпанските и грчките острови без дилема – оставаат без здив.
28.07.2015, 20:17


ПАТУВАЊЕ
Седум величенствени: Тие се убави, непознати и едноставно мора да ги доживеете!
Хрватското крајбрежје е преполно со мали и убави плажи кои и покрај бројните посетители сепак остануваат малку вон фокусот.
27.07.2015, 19:18


ИЗГУБЕНА ЦИВИЛИЗАЦИЈА
Патување низ Мачу Пикчу преку фотографии: Еве зошто треба да го посетите Загубениот град на Инките
Древниот град во Перу, Мачу Пикчу, кој често го нарекуваат и „Загубениот град на Инките“, се состои од повеќе од 150 згради чија градба е сé уште мистерија, и никој не може да се согласи за одговорот на прашањето зошто овој град е напуштен.
27.07.2015, 14:55

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Плачете за нив, иако тоа не го знаете: Запознајте ги седумте најубави европски плажи
Плажите на европското Средоземје со години кај туристите и туристичките агенци се водат како најубав...
ПАТУВАЊЕ
Седум величенствени: Тие се убави, непознати и едноставно мора да ги доживеете!
ТУЗ ГОЛУ
Во зима сино, во лето црвено: Каква тајна крие ова езеро во Турција?
ПАТУВАЊЕ
Заборавете на Монте Карло и направете место за оваа Балканска убавина: Еве зошто Порто Монтенегро е новиот центар на џет сетот
СЛЕДИ МЕ...
Најпознатиот Инстаграм пар се врати од меден месец, а фотографиите им се прекрасни како и секогаш

ВИДЕО ВЕСТИ

Совршени гради, сигурни сте? Овој невидлив градник прави чуда...
Гледате жена со преубаво деколте, а градникот не се наѕира низ маичката. Воздивнувате со помислата – какво совршенство! Но, понекогаш во целата приказна совршен е единствено само градникот.
ПЕТА
Вознемирувачко видео: Убиваат крокодили за Биркин чанти!
ДИЗАЈН
Еко-караван со зелен покрив и соларни панели
КУЛИНАРСТВО
5 начини на кои што микробрановата печка ќе ви го олесни животот

ФОТО  
Нов Зеланд - Јужниот Остров Рајот На Земјата

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ЖИВОТНИ ПРИКАЗНИ
Чувајте се: Саша добила рак со само 23 години и ве моли да запомните како ѝ се случило тоа!
УБАВИНА
Топлес, во хулахопки и капут на плажа: Таа изгледа секси што и да облече!
БРВЕНИЦА
Македонскиот ресторан Бакал - еден од најдобрите ресторани од Истанбул до Скандинавија
БИЗАРНИ СЛУЧАИ
Колку што е здрав, толку е и опасен: Тие сексот го платиле со живот
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2015 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: