Рома декласирана од Каљари: Погледнете како се избламира голманот на Волчицата
Прочитано: 3081 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Екипата на Рома синоќа пред своите навивачи на Олимпико во Рим беше поразена од екипата на Каљари со 4-2.

Во првиот натпревар од 23. коло од италијанската Серија А, екипата на Рома беше декласирана пред своите навивачи на Олимпико од екипата на Каљари. Гостите четири пати ја тресеа мрежата на домаќинот и на најдобар можен начин се реваншираа за поразот од 3-0 во првиот дел од актуелната сезона.

Каљари имаше водство од 4. минута со голот на Наинголан, но домаќините се вратија во игра со голот на Франческо Тоти во 35. минута и тоа беше се` од Рома на вчерашниот натпревар. За ново водство на гостите се погрижи голманот на Рома кој на бизарен начин сам ја смести топката во неговата мрежа, а Сау и Писано погодија за високи 4-1 за Каљари. Рома во последната минута од судиското продолжение намали на 4-2 со голот на Маркињо.

НАЈНОВО ОД ФУДБАЛ
ФУДБАЛ
Кристал Палас славеше на Стемфорд Бриџ!
Кристал Палас стигна до историска победа на гостувањето кај Челси (1:2) и му го нанесе само вториот пораз на Жозе Мурињо на „Стемфорд Бриџ“.
29.08.2015, 18:33

ФУДБАЛ
УЕФА започна истрага: Албански Скендербег обвинет за местење
Динамо Загреб во вторникот го завери својот пласман во Лигата на шампионите откако излезе како далеку подобар противник од двомечот со Скендербег, но сега влијателните хрватски медиуми пренесуваат дека европската куќа на фудбалот покренала истрага за вториот меѓусебен дуел меѓу овие две екипи, со образложение дека албанскиот тим намерно примил гол во завршните моменти од средбата.
29.08.2015, 18:30

ФУДБАЛ
Кој е рецептот за цврстата одбрана на Јунајтед?
Манчестер Јунајтед не прими ниту еден гол во воведните три кола од новата сезона во англиската Премиер лига, податок кој сигурно ги радува навивачите на овој клуб кој стравуваа од нешто сосема спротивно откако Луи Ван Гал се реши да го изостави Давид Де Хеа од првиот тим поради неговата желба да игра во Реал Мадрид.
29.08.2015, 17:31

ФУДБАЛ
Севиља се ослободи од Денис Суарез
Севилја доцна во ноќта информираше дека донесена е конечна одлука да се ослободат од услугите на талентираниот Денис Суарез, но сепак матичниот клуб на младинскиот шпански репрезентативец експресно му пронајде нова средина во која ќе може да се „калеми“ и во наредниот период.
29.08.2015, 15:30

ФУДБАЛ
Бенитез објасни зошто Хамес беше на клупата
Рафаел Бенитез експресно се најде во центарот на вниманието на шпанската спортска јавност, а причина за тоа беше неуспехот на Реал Мадрид во воведното коло од шпанската Примера.
29.08.2015, 15:00

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Динамо Загреб во вторникот го завери својот пласман во Лигата на шампионите откако излезе како далек...