Рома декласирана од Каљари: Погледнете како се избламира голманот на Волчицата
Прочитано: 3136 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Екипата на Рома синоќа пред своите навивачи на Олимпико во Рим беше поразена од екипата на Каљари со 4-2.

Во првиот натпревар од 23. коло од италијанската Серија А, екипата на Рома беше декласирана пред своите навивачи на Олимпико од екипата на Каљари. Гостите четири пати ја тресеа мрежата на домаќинот и на најдобар можен начин се реваншираа за поразот од 3-0 во првиот дел од актуелната сезона.

Каљари имаше водство од 4. минута со голот на Наинголан, но домаќините се вратија во игра со голот на Франческо Тоти во 35. минута и тоа беше се` од Рома на вчерашниот натпревар. За ново водство на гостите се погрижи голманот на Рома кој на бизарен начин сам ја смести топката во неговата мрежа, а Сау и Писано погодија за високи 4-1 за Каљари. Рома во последната минута од судиското продолжение намали на 4-2 со голот на Маркињо.

НАЈНОВО ОД ФУДБАЛ
ФУДБАЛ
Геце му честиташе роденден на Ројс, но се посрамоти за сите пари
Точно напладне Јоаким Лев соопшти дека Марко Ројс ќе мора да пропушти уште едно големо натпреварување поради повреда, информација која секако предизвика низа на коментари во германската спортска јавност која остана изненадена од ваквата вест.
31.05.2016, 19:10

ФУДБАЛ
Зидан со пофални зборови за Бејл: Тој е играч на одлука
Еден од најзаслужните фудбалери за успешната сезона на Реал, односно освојувањето на Лигата на шампионите е Бејл.
31.05.2016, 17:10

ФУДБАЛ
Алваро Мората: Реал Мадрид е мојот сон!
Алваро Мората се покажа како доста добро засилување на Јувентус во претходните две сезони, но неговото срце и натаму е на „Сантијаго Бернабеу“.
31.05.2016, 15:55

ФУДБАЛ
Лев ги шокираше Германците, Ројс го доби најлошиот роденденски подарок
Јоаким Лев излезе со прв официјален список од најсилните репрезентации за претстојното Европско првенство во Франција, а истиот донесе еден огромен и неочекуван шок за фудбалските фанови во Германија.
31.05.2016, 15:26

ФУДБАЛ
Марота обелодени кој играч на Барселона е најблиску до Јувентус
Изминатата недела како детонирана бомба одекнаа информациите дека Јувентус веќе има вербални договори со Хавиер Маскерано и Дани Алвес, но додека првите луѓе на каталонскиот гигант трпеливо молчат за овие гласини, челниците на италијанскиот првак се почесто се огласуваат на овие теми за домашните медиуми.
31.05.2016, 15:24

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Дресовите на шпанскиот шампион за новата сезона: Ретро Барселона
Шпанскиот шампион Барселона ги претстави своите дресови за наредната сезона кои ќе бидат во ретро ст...
ФУДБАЛ
Враќање во голем стил: Торес за првпат се огласи по трогателната сцена во Милано
МОТОСПОРТ
Иџе: Откажа воланот, имам модрици по целото тело!
ФУДБАЛ
Арбелоа потсмевачки му одговори на Пике за провокацијата од пред една година
ФУДБАЛ
Фердинанд откри една тајна: Кој е потежок за чување Суарез или Бензема?

ВИДЕО ВЕСТИ

Најголема грешка во кариерата: Бескомпромисно влезе во дуел со "ѕверот" Акинфенва, па заврши во болница
Екипата на Вимблдон се искачи во третата англиска фудбалска лига откако го совлада Плимут со 2:0 во вчерашното плеј-оф финале за пласман во Лига 1, а како и во многу наврати кога е во прашање овој тим, во прв план се најде исклучително корпулентниот напаѓач, Адебајо Акинфенва.
ФУДБАЛ
Мајстор на векот: Непоканет италијански натрапник го подигна трофејот од ЛШ со играчите на Реал

ФУДБАЛ
Капитенскиот гест пред подигнувањето на шампионскиот трофеј ги одушеви фановите на Барса