АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
9
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВА18+ФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАЕУРО 2016ФУДБАЛКОШАРКАРАКОМЕТМОТОСПОРТДРУГИ СПОРТОВИБИЗНИС ЛИГА
Моторот на Рено ги надминал очекувањата
14.03.2017 | 18:30
Извор: КРУГ.МК
Прочитано: 1217 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Рено сметаат дека нивниот нов Формула 1 агрегат ги надминал очекувањата иако за време на предсезонскиот тест имаа проблеми со издржливоста.

Французите од Вири произведоа целосно нов мотор за оваа сезона со цел да се стигнат Мерцедес и Ферари и да им се дадат поголеми шанси на Ред Бул да се борат за победи.

Проблемите на Рено на предсезонскиот тест беа поврзани со Системот за повраток на енергијата што ги принуди екипите кои го користат моторот да го возат истиот во конзервативен мод. Пред почетокот на тестирањето французите биле свесни дека можност за проблеми постојат, но задоволни се со сработеното и имаат време да ги корегираат грешките до првата трка.

Сирил Абитебул е јасен дека нивна цел е завршување на првата трка во сезоната, односно издржливоста на моторот.

„Сигурно дека ќе бидеме во позиција да се бориме за титула. Го знаеме тоа и ќе дадеме се од себе да му го овозможиме тоа на Ред Бул, а како за почеток ќе им дадеме издржлив мотор за првата трка“, објасни Абитебул.

Рено пресметале дека чистите подобрувања кои доаѓаат само од моторот оваа година изнесуваат 3 десетинки.

„Се наоѓаме во рамките на предвиденото, дури, можеби сме и над предвиденото. Дојдовме со целосно нова архитектура на моторот, но само во однос на моторот со внатрешно согорување, но целосно нов е и Системот за повраток на енергијата. Тоа само по себе значи голем предизвик во однос на издржливоста и нема никакви изненадувања затоа што проблеми очекувавме и добивме неколку.

Но, добра вест е дека сето тоа не е за ништо затоа што перформансите ќе ги видите кога ќе ја средиме издржливоста и ќе работиме на нив. Засега не го правевме тоа затоа што работевме на дистанцата и животниот век на деловите од моторот што сеуште не е целосно под контрола. Но, перформансите ги видовме и знаеме дека сме таму“.

Во моментов Рено под полна пареа работи на изборот на агрегат за Австралиското ГП кој треба да биде совршен сооднос помеѓу издржливост и перформанси, а со 4те мотори годишно кои секој возач ги има на располагање, инженерите не смее да “утнат“.

„Се може да се случи во Мелбурн, а ние даваме се од себе да се случат дамо добри работи таму. Веруваме дека ја имаме ситуацијата под контрола, но овие мотори се толку комплексни за контролирање така што мораме да донесеме уште многу одлуки пред трката, одлуки кои ќе имаат директно влијание не само врз пласманот, него и врз крајот на трката. Многу е важно да останеме фокусирани и да не земаме нишпто здраво за готово“, објасни Сирил Абитебул.

Рено од почетокот на годинава е дециден дека ќе има напредок во однос на перформансите со секоја нова спецификација која ќе биде носена на патеката, а Сирил откри дека првиот подобрен мотор веќе се тестира на динамометарот.

„Како и секогаш кога се анализира животот на моторот, многу работи кои се гледаат на патеката се сосема различни на динамометарот, а различни и во канцеларијата на дизајнерите.

Во моментов на динамометарот тестираме големи новини кои ќе се појават на моторот а се однесуваат на придобивка во перформанси, така што секогаш на патеката сме еден чекор назад. Но, вистина е дека во моментов немаме откриено ништо ново, ништо драматично“.

НАЈНОВО ОД МОТОСПОРТ  
ФОРМУЛА 1
Култхард не верува во чудо во Мекларен
Возачот со најголем стаж во Мекларен, Дејвид Култхард и со 150 трки за тимот зад себе, смета дека би било рамно на чудо и магија доколку Мекларен Хонда станат конкурентни годинава.
22.03.2017, 19:00


ФОРМУЛА 1
Верстапен и Рикардо бараат повеќе
Даниел Рикардо смета дека се на половина секунда од Мерцедес и е дециден дека овогодишната тест програма на тимот од Милтон Кинс е најдобра откако тој е во екипата.
22.03.2017, 17:17


ФОРМУЛА 1
Перез смета дека сè е можно во Австралија
Серхио Перез потенцира дека многу е важно за екипата да бидат колку што е можно подобро подготвени за отварањето на сезоната во Австралија.
21.03.2017, 18:00


ФОРМУЛА 1
Бриаторе не е импресиониран од Ферари
Поранешниот тимски шеф на Рено и Ферари, Флавио Бриаторе, не верува дека Ферари одненадеж нашле формула за успех и враќање на победничките патеки.
21.03.2017, 16:06


ФОРМУЛА 1
Берни не сака да биде критикуван
Берни Еклстон вели дека стои цврсто на својата одлука да ја однесе Формула 1 на нови територии низ светот.
20.03.2017, 18:30

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Пике не смее да дојде на свадбата на Меси - причината како од Шпанска серија
Лионел Меси на 24-ти јуни ќе се ожени со својата долгогодишна девојка со која има два сина, Антонела...
ФУДБАЛ
Фергусон откри интересна приказна: Се обидов да го ангажирам Малдини, но наидов на една голема пречка
ФУДБАЛ
Балак испрати совет до Озил за можниот трансфер во Фенербахче
ФУДБАЛ
Трансфер лудило, Сити нуди 150 милиони евра за Донарума
ФУДБАЛ
Ѕвездата на Свонси: Ќе биде сон ако заиграм за една од овие три големи екипи

ВИДЕО ВЕСТИ

Нов рекорд за Голден Стејт
Кошаркарите на Голден Стејт Вориорс изминатата ноќ забележаа победа во Далас 112:87 и се запишаа во историјата на НБА лигата.
КОШАРКА
Казинс сам го победи Мемфис
КОШАРКА
Најдобрите 50 потези во кариерата на Мајкл Џордан
КОШАРКА
Соиграчите спречија тепачка помеѓу Кари и Вестбрук

ФОТО  
Скејт сцената во 70-тите, Јужна Калифорнија преку очите и објективот на Hugh Holland

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ТЕНИС
Српските медиуми објавија шокантни фотографии: Застрашувачката состојба на Ѓоковиќ не ветува ништо добро!
ФУДБАЛ
Талентот на Реал ја остави Холандија во бунило: Теледиригираниот пас на Одегард ја направи смешна цела противничка одбрана
ФУДБАЛ
Ето доби необично роденденско изненадување од соиграчите, па нервозно го напушти тренингот
ФУДБАЛ
Хумелс спаси чист гол со брилијантна реакција и го воодушеви Нојер
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: