АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
9
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВА18+ФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАЕУРО 2016ФУДБАЛКОШАРКАРАКОМЕТМОТОСПОРТДРУГИ СПОРТОВИБИЗНИС ЛИГА
Коментар: Червар е минато! Киро за селектор или селектор за Киро?
13.03.2017 | 10:54
Извор: Derbi.mk
Прочитано: 739 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Заминувањето на Червар недвосмислено ја отвора дилемата за нов селектор на ракометната репрезентација во пресрет на квалификациите за ЕП 2018 година. На 4 мај во Скопје играме со Исланд, а потоа со истата репрезентација играме реванш на 7 мај, по што следи гостување кај Украина на 14 јуни и домашен натпревар со Чешка на 17 јуни.

Рокот е кус, што не може да биде покус, бидејќи токму мајскиот двомеч со Исланд може да биде пресуден за нашите шанси да се најдеме на континенталниот собир. Оттука, тешко дека кој и да седне на жешката клупа, би имал и време и храброст веднаш да стартува со нешто ново и неиспробано. Години наназад, наш најистурен поединец е капитенот Кирил Лазаров, кој и на мундијалот во Франција финишираше како најдобар стрелец. Нашата игра се базира на него и како реализатор, но во последниот случај и како креатор кој ги разигруваше и пикерите и крилата кога игравме „7 на 6“. Стојанче Стоилов и Никола Марковски одиграа животни партии во таквиот систем на игра, но тоа ја компромитираше нашата одбрана со примање на дузина лесни голови.

Лазаров има амбиции да продолжи со врвни настапи иако му претстои трансфер од Барселона во Нант, но големите јунаци се познаваат во тешките ситуации. Македонија можеби во другите спортови има имиња кои станувале европски клубски шампиони како Панчев и Наумоски во екс-Ју, Антиќ и Пандев во ерата на независна Македонија, но во ракометот засега го имаме само Кире Лазаров. Дај Боже листата да се шири и да се радуваме на нови успеси, но во овој момент Лазаров е клучниот човек откако Червар ја остави на цедило Ракометната федерација на Македонија и условите кои таа ги создава за нашиот најуспешен спорт да граби напред. Во спортот не е непознат моделот капитенот да биде и предводник на тимот, меѓу последните такви пример беше и оној со Рајан Гигс на кормилото на Манчестер Јунајтед. Доколку сериозноста на ситуацијата во квалификациите не дозволува таков експеримент, тогаш е сигурно дека Лазаров ќе биде меѓу првите консултирани при изборот на селекторот и многу е веројатно РФМ да го послуша неговиот совет доколку се двоуми меѓу некои имиња.

Не толку одамна, кога патуваа на големи натпреварувања, ракометарите вообичаено се наоѓаа на ударните страници на медиумите поради погрешни причини како долготрајни патувања со автобус или со нискобуџетни авионски компании. Во ерата на Мукаетов такви афери нема, па дури и Лазаров кога актуелниот претседател во Гдањск најави поднесување оставка, рече дека ќе размисли дали може да ги оствари своите амбиции без него. Оттука, не гледам на Лазаров како на „сива еминенција“ туку како партнер на РФМ во наоѓањето на решение, било да е привремено или трајно, бидејќи на крајот од денот и тој треба да ја сноси одговорноста, не само пред себе за сопствените амбиции, туку и пред колегите од репрезентацијата. Сигурен сум дека и најголем дел од нив знаат, но подобро е и јавноста да знае „од каде дува ветерот“, без оглед дали по изборот на селектор ќе се дискутира системот за игра, давањето или недавањето пасоши, враќањето на Борко во репрезентацјата или поголемата минутажа за Талески …

Лазаров е капитен, лидер и авторитет, кој и да не е директно инволвиран во некоја одлука, индиректно ги ги има конците в рака од позадина, па кој и да дојде на местото селектор не може да го смени и загрози. Оттука, шансата да се испроба и како селектор ја сметам за легитимна, сега или во иднина, ќе процени самиот тој. Најважно е да имаме добра атмосфера, наместо поделби на вакви и онакви, емоционални исцрени или со купени пасоши. Ракометот е тимска игра и таму победува тимот во кој што нема слаби алки.

НАЈНОВО ОД РАКОМЕТ  
РАКОМЕТ
РК Вардар меѓу најдобрите 4 екипи во Европа
Македонскиот машки ракометен шампион, екипата на Вардар, повторно е на четвртото место во ранкингот на ЕХФ Лигата на шампионите.
22.03.2017, 13:16


РАКОМЕТ
Раул Гонзалез, можна опција за селектор на македонската репрезентација
По заминувањето на Лино Червар, тренерот на машкиот ракометен клуб Вардар, Раул Гонзалез, може да ја преземе селекторската палка во македонската ракометна репрезентација. Најновите информации говорат дека Раул Гонзалес, е опција за РФМ.
21.03.2017, 12:08


РАКОМЕТ
Завршниот турнир во СЕХА ќе се игра во Белорусија
СЕХА лигата потврди дека завршниот турнир во регионалното натпреварување ќе го организира Мешков Брест. Турнирот ќе се игра во Брест, Белорусија од 7-ми до 9-ти април.
20.03.2017, 13:07


РАКОМЕТ
Червар на промоцијата во Загреб: Го прифаќам предизвикот, сакам да се докажувам
Лино Червар, денеска, ја имаше официјалната промоција во нов селектор на ракометната репрезентација на Хрватска. Червар, по седум години се врати во хравстскиот ракомет, а со Ракометниот сојуз на Хрватска потпиша едногодишен договор.
18.03.2017, 18:25


РАКОМЕТ
Признание за репрезентативецот: Талески најдобар лев бек во групите Ц и Д во ЛШ
Македонскиот репрезентативец Филип Талески доби уште едно одлично признание од Европската ракометна федерација (ЕХФ), односно од новинарите беше избран во идеалната седумка за групите Ц и Д во Лигата на шампионите.
18.03.2017, 12:23

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Пике не смее да дојде на свадбата на Меси - причината како од Шпанска серија
Лионел Меси на 24-ти јуни ќе се ожени со својата долгогодишна девојка со која има два сина, Антонела...
ФУДБАЛ
Фергусон откри интересна приказна: Се обидов да го ангажирам Малдини, но наидов на една голема пречка
ФУДБАЛ
Балак испрати совет до Озил за можниот трансфер во Фенербахче
ФУДБАЛ
Трансфер лудило, Сити нуди 150 милиони евра за Донарума
ФУДБАЛ
Ѕвездата на Свонси: Ќе биде сон ако заиграм за една од овие три големи екипи

ВИДЕО ВЕСТИ

Нов рекорд за Голден Стејт
Кошаркарите на Голден Стејт Вориорс изминатата ноќ забележаа победа во Далас 112:87 и се запишаа во историјата на НБА лигата.
КОШАРКА
Казинс сам го победи Мемфис
КОШАРКА
Најдобрите 50 потези во кариерата на Мајкл Џордан
КОШАРКА
Соиграчите спречија тепачка помеѓу Кари и Вестбрук

ФОТО  
Скејт сцената во 70-тите, Јужна Калифорнија преку очите и објективот на Hugh Holland

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ТЕНИС
Српските медиуми објавија шокантни фотографии: Застрашувачката состојба на Ѓоковиќ не ветува ништо добро!
ФУДБАЛ
Талентот на Реал ја остави Холандија во бунило: Теледиригираниот пас на Одегард ја направи смешна цела противничка одбрана
ФУДБАЛ
Ето доби необично роденденско изненадување од соиграчите, па нервозно го напушти тренингот
ФУДБАЛ
Хумелс спаси чист гол со брилијантна реакција и го воодушеви Нојер
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: