АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
12
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВА18+ФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАЕУРО 2016ФУДБАЛКОШАРКАРАКОМЕТМОТОСПОРТДРУГИ СПОРТОВИБИЗНИС ЛИГА
Саинз охрабрен од сличностите со Мерцедес
01.03.2017 | 16:34
Извор: КРУГ.МК
Прочитано: 643 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Карлос Саинз вели дека е охрабрен од неговата екипа и изработката на болид кој е прилично сличен со тој на победничкиот Мерцедес.

Торо Росо е последниот тим кој го промовираше болидот во Барселона, а СТР12 има предна суспензија, странични отвори и преден нос слични на Мерцедес. По изненадувањата во одделот за аеродинамика кои ги претстави тимот од Фаенза изминативе неколку години, Саинз вели дека сличностите со Мерцедес се показател дека тимот може да изненади годинава.

„Прво морам да го пробам и да го споредам со останатите на патеката, но болидот изгледа слично на тој кој победува на секоја трка, така што тоа ми влева самодоверба.

Мислам дека Торо Росо може да има самодоверба бидејќи ако нешто видовме последните неколку години, тоа е добрата аеродинамика. Со сите овие нови регулативи сметам дека тимот може да создаде солидна основа. Најверојатно нема да го освоиме првенството, ниту целам кон тоа, но средство кое ќе ни овозможи да бидеме во топ 10, тоа е нешто на што се надевам и што го очекувам.

Ќе има дополнителен прогрес. Оваа година знам дека ќе има голем развој и се надевам дека ќе успееме во тоа без проблеми“, изјави Саинз.

Сличностите со Мерцедес се коинциденција

Техничкиот директор, Џејмс Кеј, вели дека иако постојат сличности со Мерцедес кои може да се оценат како позитивни, сепак е разочарувачки што тие не се единствените кои понудија такви решенија.

„Од една страна бевме задоволни што и некој друг промовираше иста насока, но од друга страна бевме разочарани што ние не бевме единствените кои ги осмислиле тие решенија. Но ќе видиме. Постојат многу различни концепти. Тоа е очигледно.

Погледнав на Мерцедес и си реков “О, супер, ја имаат нашата предна суспензија“. Повеќето луѓе ќе кажат дека ние сме ги копирале нив. Носот е сличен, страничните отвори се слични. Но се е коинциденција.

Одлуките беа донесени од нашиот оддел за аеродинамика, кои разгледуваа различни опции. Поинаков пристап е од претходните неколку години. Гледајќи на повеќето опции, тесниот нос е дел од нашата филозофија моментално. Ќе видиме како ќе се развиваат нештата“, изјави Кеј.

НАЈНОВО ОД МОТОСПОРТ  
ФОРМУЛА 1
Култхард не верува во чудо во Мекларен
Возачот со најголем стаж во Мекларен, Дејвид Култхард и со 150 трки за тимот зад себе, смета дека би било рамно на чудо и магија доколку Мекларен Хонда станат конкурентни годинава.
22.03.2017, 19:00


ФОРМУЛА 1
Верстапен и Рикардо бараат повеќе
Даниел Рикардо смета дека се на половина секунда од Мерцедес и е дециден дека овогодишната тест програма на тимот од Милтон Кинс е најдобра откако тој е во екипата.
22.03.2017, 17:17


ФОРМУЛА 1
Перез смета дека сè е можно во Австралија
Серхио Перез потенцира дека многу е важно за екипата да бидат колку што е можно подобро подготвени за отварањето на сезоната во Австралија.
21.03.2017, 18:00


ФОРМУЛА 1
Бриаторе не е импресиониран од Ферари
Поранешниот тимски шеф на Рено и Ферари, Флавио Бриаторе, не верува дека Ферари одненадеж нашле формула за успех и враќање на победничките патеки.
21.03.2017, 16:06


ФОРМУЛА 1
Берни не сака да биде критикуван
Берни Еклстон вели дека стои цврсто на својата одлука да ја однесе Формула 1 на нови територии низ светот.
20.03.2017, 18:30

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Пике не смее да дојде на свадбата на Меси - причината како од Шпанска серија
Лионел Меси на 24-ти јуни ќе се ожени со својата долгогодишна девојка со која има два сина, Антонела...
ФУДБАЛ
Фергусон откри интересна приказна: Се обидов да го ангажирам Малдини, но наидов на една голема пречка
ФУДБАЛ
Балак испрати совет до Озил за можниот трансфер во Фенербахче
ФУДБАЛ
Трансфер лудило, Сити нуди 150 милиони евра за Донарума
ФУДБАЛ
Шпанците на големо зборуваат за ново незаборавно предавство: Барселона со формална понуда за заборавениот „небрусен дијамант“ на Зизу!

ВИДЕО ВЕСТИ

Нов рекорд за Голден Стејт
Кошаркарите на Голден Стејт Вориорс изминатата ноќ забележаа победа во Далас 112:87 и се запишаа во историјата на НБА лигата.
КОШАРКА
Казинс сам го победи Мемфис
КОШАРКА
Најдобрите 50 потези во кариерата на Мајкл Џордан
КОШАРКА
Соиграчите спречија тепачка помеѓу Кари и Вестбрук

ФОТО  
Скејт сцената во 70-тите, Јужна Калифорнија преку очите и објективот на Hugh Holland

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ТЕНИС
Српските медиуми објавија шокантни фотографии: Застрашувачката состојба на Ѓоковиќ не ветува ништо добро!
ФУДБАЛ
Талентот на Реал ја остави Холандија во бунило: Теледиригираниот пас на Одегард ја направи смешна цела противничка одбрана
ФУДБАЛ
Ето доби необично роденденско изненадување од соиграчите, па нервозно го напушти тренингот
ФУДБАЛ
Хумелс спаси чист гол со брилијантна реакција и го воодушеви Нојер
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: