АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
9
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВА18+ФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАЕУРО 2016ФУДБАЛКОШАРКАРАКОМЕТМОТОСПОРТДРУГИ СПОРТОВИБИЗНИС ЛИГА
Стоилов: Фаворити сме, но очекувам тежок натпревар против Цеље
23.02.2017 | 13:49
Извор: Макфакс
Прочитано: 583 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Цеље е наредниот противник на лидерот во Б групата, Вардар, во Лигата на шампионите. Вардаровите ракометари на три кола до крајот се во пол позиција за освојување на челната позиција во групата, која ќе им донесе директен пласман во четвртфиналето.

Три победи, во последните три кола, ќе му ја донесат на Вардар првата позиција во Б групата. Во последните три натпревари Вардар ќе го пречека Цеље, потоа ќе му гостува на Мешков Брест, а во последното коло ќе му бидат домаќини на Кристијанштад.

Цеље е добро познат противник за избраниците на Раул Гонзалес, противник кого сезонава три пати го совладале (два пати во СЕХА лигата и еднаш во Лигата на шампионите).

„Три пати игравме против нив и три пати победивме, поради тоа некои мислат дека в сабота не очекува лесен натпревар. Јас знам дека нема да биде едноставно, иако играме дома и сме фаворити. Сето тоа мора да го покажеме на теренот. Нема да го потцениме Цеље, мора да забележиме победа, која ќе не доближи до првото место“, рече на прес конференцијата во пресрет на дуелот со Цеље вардаровиот капитен Стојанче Стоилов.

Човекот кој од клупата го предводи вардар, Шпанецот Раул Гонзалес, очекува тежок натпревар потенцирајќи ја минатонеделната победа на Словенците над европскиот првак Кјелце. Цеље славеше над Кјлеце иако во еден момент во имаше негатива од шест гола. Тој предупредува дека Вардар треба да биде тимот кој ќе го диктира ритамот, односно дека неговите играчи не смеат да му дозволат на Цеље да го наметне својот брз стил на игра.

„Нашата желба е да го победиме Цеље и да се вратиме на првото место на табелата, каде сега е Рајн Некар по победата над Мешков Брест. Фаворити сме, веќе и се навикнавме на таа улога, на секој меч да сме фаворити, но потенцирам дека против Цеље нема да ни биде лесно. Тоа е тим кој во своите редови има неколку квалитетни играчи“, рече Гонзалес.

Вардаровиот тренер информира дека екипата добро тренирала во текот на оваа недела, дека противникот е добро скаутиран, а она што го радува е што сите играчи се во комбинација за овој натпревар.

Натпреварот од 12.коло во Лигата на шампионите помеѓу Вардар и Цеље ќе се одигра в сабота од 17:30 часот во СЦ „Јане Сандански“.

НАЈНОВО ОД РАКОМЕТ  
РАКОМЕТ
РК Вардар меѓу најдобрите 4 екипи во Европа
Македонскиот машки ракометен шампион, екипата на Вардар, повторно е на четвртото место во ранкингот на ЕХФ Лигата на шампионите.
22.03.2017, 13:16


РАКОМЕТ
Раул Гонзалез, можна опција за селектор на македонската репрезентација
По заминувањето на Лино Червар, тренерот на машкиот ракометен клуб Вардар, Раул Гонзалез, може да ја преземе селекторската палка во македонската ракометна репрезентација. Најновите информации говорат дека Раул Гонзалес, е опција за РФМ.
21.03.2017, 12:08


РАКОМЕТ
Завршниот турнир во СЕХА ќе се игра во Белорусија
СЕХА лигата потврди дека завршниот турнир во регионалното натпреварување ќе го организира Мешков Брест. Турнирот ќе се игра во Брест, Белорусија од 7-ми до 9-ти април.
20.03.2017, 13:07


РАКОМЕТ
Червар на промоцијата во Загреб: Го прифаќам предизвикот, сакам да се докажувам
Лино Червар, денеска, ја имаше официјалната промоција во нов селектор на ракометната репрезентација на Хрватска. Червар, по седум години се врати во хравстскиот ракомет, а со Ракометниот сојуз на Хрватска потпиша едногодишен договор.
18.03.2017, 18:25


РАКОМЕТ
Признание за репрезентативецот: Талески најдобар лев бек во групите Ц и Д во ЛШ
Македонскиот репрезентативец Филип Талески доби уште едно одлично признание од Европската ракометна федерација (ЕХФ), односно од новинарите беше избран во идеалната седумка за групите Ц и Д во Лигата на шампионите.
18.03.2017, 12:23

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Пике не смее да дојде на свадбата на Меси - причината како од Шпанска серија
Лионел Меси на 24-ти јуни ќе се ожени со својата долгогодишна девојка со која има два сина, Антонела...
ФУДБАЛ
Фергусон откри интересна приказна: Се обидов да го ангажирам Малдини, но наидов на една голема пречка
ФУДБАЛ
Балак испрати совет до Озил за можниот трансфер во Фенербахче
ФУДБАЛ
Трансфер лудило, Сити нуди 150 милиони евра за Донарума
ФУДБАЛ
Ѕвездата на Свонси: Ќе биде сон ако заиграм за една од овие три големи екипи

ВИДЕО ВЕСТИ

Нов рекорд за Голден Стејт
Кошаркарите на Голден Стејт Вориорс изминатата ноќ забележаа победа во Далас 112:87 и се запишаа во историјата на НБА лигата.
КОШАРКА
Казинс сам го победи Мемфис
КОШАРКА
Најдобрите 50 потези во кариерата на Мајкл Џордан
КОШАРКА
Соиграчите спречија тепачка помеѓу Кари и Вестбрук

ФОТО  
Скејт сцената во 70-тите, Јужна Калифорнија преку очите и објективот на Hugh Holland

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ТЕНИС
Српските медиуми објавија шокантни фотографии: Застрашувачката состојба на Ѓоковиќ не ветува ништо добро!
ФУДБАЛ
Талентот на Реал ја остави Холандија во бунило: Теледиригираниот пас на Одегард ја направи смешна цела противничка одбрана
ФУДБАЛ
Ето доби необично роденденско изненадување од соиграчите, па нервозно го напушти тренингот
ФУДБАЛ
Хумелс спаси чист гол со брилијантна реакција и го воодушеви Нојер
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: