АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
12
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВА18+ФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАЕУРО 2016ФУДБАЛКОШАРКАРАКОМЕТМОТОСПОРТДРУГИ СПОРТОВИБИЗНИС ЛИГА
Хорнер: Рено имаа одлична зима
21.02.2017 | 20:00
Извор: КРУГ.МК
Прочитано: 611 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Кристијан Хорнер е оптимист дека неговиот Ред Бул ќе биде вистински предизвик во 2017 година откако снабдувачот со мотори Рено многу го подобриле моторот во текот на зимата.

Партнерството на тимот од Милтон Кинс со францускиот производител донесе 4 двојни титули во В8 ерата, но проблемите почнаа со новата турбо ера од 2014 година.

Системот на токени кој беше на сила лани за оваа година е напуштен така да подобрувањата кои ги прават производителите на своите мотори може да бидат големи.

„Моторот за оваа година е целосно нов и со променета филозофија. Рено имаа многу продуктивна зима. Се надеваме на исчекор во однос на перформансите и дека ќе моежем да бидеме вистински предизвик за титула годнава, мачејќи ги Ферари и Мерцедес“.

“Разјарениот бик“ ја заврши 2016 година на второ место кај конструкторите и го задржува возачкиот тандем од лани.

„Мерцедес се тројни двојни прваци и тие се оние кои треба да се победат, така што предизвикот е навистина голем, но ние тоа го сакаме. Се надеваме дека достојно ќе ги предизвикаме. Мислам дека возачкиот тандем ни е фантастичен, имаме стабилност во екипата и возбудени сме за она што ни претсти“, посочи Хорнер.

Новиот РБ13 болид на тимот ќе биде промовиран во Недела на 26 Февруари, ден пред почеток на предсезонскиот тест.

„Мислам дека нашиот РБ13 болид е еден од најубавите кои досега ги имаме дизајнирано. Геометријата на болидот со новите правила, пропорциите се одлични, изгледа злобно, изгледа брзо.

Ќе биде феноменално да се види кој погодил, а кој промашил со целосно новите правила во однос на аеродинамиката годинава. Се разбира дек аќе се бркаме со развојот од Австралија до Абу Даби и ќе имаме чести промени во однос на изгледот. Секој дел од тимот ќе биде под притисок да проба нешто ново и да ги надмудри останатите“.

Моторот на тимот оваа година како и лани ќе биде ребрендиран во Таг Хојер.

НАЈНОВО ОД МОТОСПОРТ  
ФОРМУЛА 1
Култхард не верува во чудо во Мекларен
Возачот со најголем стаж во Мекларен, Дејвид Култхард и со 150 трки за тимот зад себе, смета дека би било рамно на чудо и магија доколку Мекларен Хонда станат конкурентни годинава.
22.03.2017, 19:00


ФОРМУЛА 1
Верстапен и Рикардо бараат повеќе
Даниел Рикардо смета дека се на половина секунда од Мерцедес и е дециден дека овогодишната тест програма на тимот од Милтон Кинс е најдобра откако тој е во екипата.
22.03.2017, 17:17


ФОРМУЛА 1
Перез смета дека сè е можно во Австралија
Серхио Перез потенцира дека многу е важно за екипата да бидат колку што е можно подобро подготвени за отварањето на сезоната во Австралија.
21.03.2017, 18:00


ФОРМУЛА 1
Бриаторе не е импресиониран од Ферари
Поранешниот тимски шеф на Рено и Ферари, Флавио Бриаторе, не верува дека Ферари одненадеж нашле формула за успех и враќање на победничките патеки.
21.03.2017, 16:06


ФОРМУЛА 1
Берни не сака да биде критикуван
Берни Еклстон вели дека стои цврсто на својата одлука да ја однесе Формула 1 на нови територии низ светот.
20.03.2017, 18:30

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Пике не смее да дојде на свадбата на Меси - причината како од Шпанска серија
Лионел Меси на 24-ти јуни ќе се ожени со својата долгогодишна девојка со која има два сина, Антонела...
ФУДБАЛ
Фергусон откри интересна приказна: Се обидов да го ангажирам Малдини, но наидов на една голема пречка
ФУДБАЛ
Балак испрати совет до Озил за можниот трансфер во Фенербахче
ФУДБАЛ
Трансфер лудило, Сити нуди 150 милиони евра за Донарума
ФУДБАЛ
Шпанците на големо зборуваат за ново незаборавно предавство: Барселона со формална понуда за заборавениот „небрусен дијамант“ на Зизу!

ВИДЕО ВЕСТИ

Нов рекорд за Голден Стејт
Кошаркарите на Голден Стејт Вориорс изминатата ноќ забележаа победа во Далас 112:87 и се запишаа во историјата на НБА лигата.
КОШАРКА
Казинс сам го победи Мемфис
КОШАРКА
Најдобрите 50 потези во кариерата на Мајкл Џордан
КОШАРКА
Соиграчите спречија тепачка помеѓу Кари и Вестбрук

ФОТО  
Скејт сцената во 70-тите, Јужна Калифорнија преку очите и објективот на Hugh Holland

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ТЕНИС
Српските медиуми објавија шокантни фотографии: Застрашувачката состојба на Ѓоковиќ не ветува ништо добро!
ФУДБАЛ
Талентот на Реал ја остави Холандија во бунило: Теледиригираниот пас на Одегард ја направи смешна цела противничка одбрана
ФУДБАЛ
Ето доби необично роденденско изненадување од соиграчите, па нервозно го напушти тренингот
ФУДБАЛ
Хумелс спаси чист гол со брилијантна реакција и го воодушеви Нојер
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: