АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
12
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВА18+ФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАЕУРО 2016ФУДБАЛКОШАРКАРАКОМЕТМОТОСПОРТДРУГИ СПОРТОВИБИЗНИС ЛИГА
Екипите сакаат ново здружение
16.02.2017 | 18:00
Извор: КРУГ.МК
Прочитано: 719 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Водечките Формула 1 екипи се во почетни преговори за формирање на Здружение преку кое би ги заштитиле своите позиции во преговорите со Либерти Медиа околу новата распределба на приходите.

Најголемите екипи сакаат да се организираат за да ги заштитат своите бонуси кои ги добиваат со самото појавување на гридот секоја сезона. Autosport дознава дека се работи за Мерцедес, Ред Бул, Ферари и Мекларен.

Во 2008 година во Маранело екипите ја формираа ФОТА (Formula One Teams Association) со цел да се зезаеме единствен став во преговорите со ФИА и Formula One Group, а околу иднината на спортот. За Претседател на Здружението беше поставен тогашниот прв човек на Ферари, Лука ди Монтеѕемоло, со цел да преговара за новиот Конкорд договор со Берни Еклстон. Мартин Витмарш го замени ди Монтеѕемоло следната година, а по потпишување на Конкорд договорот, 4 екипи ја напуштија ФОТА во 2011 година, што беше главна причина органзацијата во 2014 година официјално да престане да постои.

Веднаш по превземањето, американците од Либерти Медиа не криеја дека сакаат да го променат системот на плаќање кон екипите и го окарактеризираа како нефер извор на недоразбирања и најавија негова ревизија.

Согласно постојниот договор кој е преговаран од страна на Берни Еклстон, 4те најголеми екипи имаат загарантирано 65% од вкупните годишни плаќања кон екипите.

„Подготвени сме да пристапиме кон средби и преговори помеѓу шефовите на екипите, но прогресот на таквите преговори може да биде бавен, а некои екипи може да се трудат со цела сила да ги заштитат своите позиции. Мораме со сите сили заедно да работиме за доброто на Формула 1“, изјавил за Autosport неименуван член на екипа од големата четворка.

НАЈНОВО ОД МОТОСПОРТ  
ФОРМУЛА 1
Култхард не верува во чудо во Мекларен
Возачот со најголем стаж во Мекларен, Дејвид Култхард и со 150 трки за тимот зад себе, смета дека би било рамно на чудо и магија доколку Мекларен Хонда станат конкурентни годинава.
22.03.2017, 19:00


ФОРМУЛА 1
Верстапен и Рикардо бараат повеќе
Даниел Рикардо смета дека се на половина секунда од Мерцедес и е дециден дека овогодишната тест програма на тимот од Милтон Кинс е најдобра откако тој е во екипата.
22.03.2017, 17:17


ФОРМУЛА 1
Перез смета дека сè е можно во Австралија
Серхио Перез потенцира дека многу е важно за екипата да бидат колку што е можно подобро подготвени за отварањето на сезоната во Австралија.
21.03.2017, 18:00


ФОРМУЛА 1
Бриаторе не е импресиониран од Ферари
Поранешниот тимски шеф на Рено и Ферари, Флавио Бриаторе, не верува дека Ферари одненадеж нашле формула за успех и враќање на победничките патеки.
21.03.2017, 16:06


ФОРМУЛА 1
Берни не сака да биде критикуван
Берни Еклстон вели дека стои цврсто на својата одлука да ја однесе Формула 1 на нови територии низ светот.
20.03.2017, 18:30

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Пике не смее да дојде на свадбата на Меси - причината како од Шпанска серија
Лионел Меси на 24-ти јуни ќе се ожени со својата долгогодишна девојка со која има два сина, Антонела...
ФУДБАЛ
Фергусон откри интересна приказна: Се обидов да го ангажирам Малдини, но наидов на една голема пречка
ФУДБАЛ
Балак испрати совет до Озил за можниот трансфер во Фенербахче
ФУДБАЛ
Трансфер лудило, Сити нуди 150 милиони евра за Донарума
ФУДБАЛ
Шпанците на големо зборуваат за ново незаборавно предавство: Барселона со формална понуда за заборавениот „небрусен дијамант“ на Зизу!

ВИДЕО ВЕСТИ

Нов рекорд за Голден Стејт
Кошаркарите на Голден Стејт Вориорс изминатата ноќ забележаа победа во Далас 112:87 и се запишаа во историјата на НБА лигата.
КОШАРКА
Казинс сам го победи Мемфис
КОШАРКА
Најдобрите 50 потези во кариерата на Мајкл Џордан
КОШАРКА
Соиграчите спречија тепачка помеѓу Кари и Вестбрук

ФОТО  
Скејт сцената во 70-тите, Јужна Калифорнија преку очите и објективот на Hugh Holland

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ТЕНИС
Српските медиуми објавија шокантни фотографии: Застрашувачката состојба на Ѓоковиќ не ветува ништо добро!
ФУДБАЛ
Талентот на Реал ја остави Холандија во бунило: Теледиригираниот пас на Одегард ја направи смешна цела противничка одбрана
ФУДБАЛ
Ето доби необично роденденско изненадување од соиграчите, па нервозно го напушти тренингот
ФУДБАЛ
Хумелс спаси чист гол со брилијантна реакција и го воодушеви Нојер
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: