АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
0
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВА18+ФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАЕУРО 2016ФУДБАЛКОШАРКАРАКОМЕТМОТОСПОРТДРУГИ СПОРТОВИБИЗНИС ЛИГА
Клатенборн најавува нова ера во Заубер
11.01.2017 | 19:00
Извор: КРУГ.МК
Прочитано: 690 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Финансиските проблеми со кои Заубер се судираше на почетокот на 2016 година се минато со превземањето од страна на Лонгбоу Фајнанс кои вбризгубаа свежа капитал во Формула 1 екипата. Позитивно за новата ера во Заубер говори тимскиот шеф Мониша Калтенборн.

„Доаѓањето на инвеститорите означи целосно нова ера во Заубер. Како прво, основачот на тимот не е повеќе во сопственичката структура, за прв пат во историјата на екипата. Имаме стабилност, соодветна поддршка, можеме да продолжиме да работиме како што сакаме, да напредуваме и да се развиваме, можеме да имплементираме работи кои долго време ги баравме и ни беа во фиока чекајќи подобри времиња. Сето тоа се чувствува во тимот и во мотивацијата на лушето, во нивниот пристап кон трките и стратегиите. Имаме и нови луѓе кои ќе ни се приклучат и кои ќе направат голема разлика“.

Калтенборн многу често е гласноговорник на помалите тимови во спортот.

„Мислам дека “приватниците“ се сржата на спортот. Ако анализирате, очигледно е дека производителите доаѓаат и си одат, сите го знаеме тоа и сите сме го искусиле тоа. Само времето одлучува кога ќе дојдат и кога ќе ја остварат целта и ќе си одат. За големите производители, како што беше случајот со БМВ, второ место не е знак прашалник, тоа не е доволно добро за нив, тие секогаш мора да се на врвот.

За нас, ова е наш главен бизнис. Ние не сме некоја маркетинг платформа која многу чини и каде ги покажуваме нашата технологија и достигнувања. Ние тоа го работиме, ние се тркаме и за тоа сме тука без разлика што се случува во спортот.

Производителите доаѓаат и си одат, а ние остануваме и се бориме со какви и да се предизвиците пред нас и мислам дека тоа треба повеќе да се цени. Ние, помалите екипи, сметам дека привилегијата која големите тимови ја имаат го унишптува натпреварувањето.

Не сме лимитирани само на овој лош период кој го имавме во последно време. Имаме историја од 45 години во моторспортот, а луѓето не треба да не гледаат во духот на она што го постигнавме во 2014 или 2016 година. Ние сме Европска екипа, швајцарска екипа и така и се гледаме. Претставуваме силна инженерска компанија затоа што не сме само Формула 1, ние сме инженери и даваме високо квалитетни услуги. Важно е да покажеме дека повторно имаме стабилност, дека растеме и дека стануваме повторно технолошки центар“.

НАЈНОВО ОД МОТОСПОРТ  
ФОРМУЛА 1
Рикардо: Нема причина за несогласување со Верстапен
Даниел Рикардо и Макс Верстапен уживаа во одлична соработка во гаражата на Ред Бул од моментот кога холанѓанецот премина во тимот, а секогаш насмеаниот австралијанец не гледа причина зошто таквата врска не би продолжила и понатаму во борбата за победи и шампионска титула.
17.01.2017, 20:00


ФОРМУЛА 1
Мекларен го задржува „МП4" во името
Болидот на Мекларен Хонда за 2017 година ќе го задржи “МП4“ во називот на болидот, според новиот Извршен директор на тимот, Зек Браун.
17.01.2017, 18:55


ФОРМУЛА 1
Бранл: Новите болиди ќе бидат монструми за возење
Мартин Брандл, човекот кој пред некој ден потврди дека доживеал мал срцев удар за време на трката во Монако минатата година, смета дека срцето на секој возач ќе работи напорно оваа година поради новите болиди, кои ќе бидат монструми за возење.
16.01.2017, 18:00


ФОРМУЛА 1
Иднината на Ботас ќе ја дознаеме оваа седмица
На прославата по повод 40 годишнината на тимот на Вилијамс, Клер Вилијамс изјави дека вести околу иднината на Валтери Ботас ќе добиеме неделава.
16.01.2017, 15:35


ФОРМУЛА 1
Маркионе: Работиме неуморно
Екипите работат неуморно за првиот предсезонски тест кој треба да се одржи во Барселона на крајот од месец Февруари, а Претседателот на Ферари, Серџо Маркионе, изјави дека гладта за успех на неговата екипа е поголема од било кога. По разочарувачката 2016 година без победа, притисокот во Маранело е огромен.
13.01.2017, 18:00

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Мурињо го посочи најголемиот недостаток на Јунајтед по ремито со Ливерпул
Жозе Мурињо не беше премногу импресиониран од нерешениот исход на големото дерби меѓу Манчестер Јуна...
ФУДБАЛ
Мурињо и Клоп се „зајадоа“ крај аут линијата, Жозе објасни зошто влезе во клинч со Германецот
ФУДБАЛ
Стеван Јоветиќ им пресуди на „Кралевите"
ФУДБАЛ
Рамос ја искоментира одлуката на Зидан за променетата формација против Севилја
ФУДБАЛ
Ловрен заборави како се вика „џокерот“ на Мурињо и стана хит во Англија

ВИДЕО ВЕСТИ

Руди Гарсија влезе во расправија со судијата, па со мобилниот телефон му докажуваше дека греши
Марсеј беше декласиран на домашен терен од Монако во големото дерби кое се одигра изминатава недела, но ставајќи ја на страна лошата игра на неговите играчи, тренерот Руди Гарсија имаше и една забелешка до судиите при еден од четирите гола на тимот од кнежевството (1:4).
ФУДБАЛ
Бака се залета да го изведе пеналот додека Харт правеше необичен ритуал, Таљавенто спречи бизарен погодок
КОШАРКА
Голден Стејт го понижи Кливленд во „Оракл арената“
ФУДБАЛ
Роналдо со директна замерка до Рамос по голот на Јоветиќ: Мора да ја вклучиме главата, смирено да му…

ФОТО  
Летна Параолимпијада 2016

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ФУДБАЛ
Асот на Реал донел одлука: Роналдо знае на која позиција ќе игра неговиот син
ФУДБАЛ
Ибрахимовиќ направи уникатна анализа и објасни зошто Кристијано никогаш нема да биде како Бразилецот Роналдо
ФУДБАЛ
Магија која остава без здив: Марсело со нереален прием ги „излуде“ фановите на Реал, играчот на Севиља не знаеше каде е топката
ФУДБАЛ
Пике предизвика скандал во Шпанија по ремито со Виљареал: Го виде ли ова…
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: