АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
0
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВА18+ФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАЕУРО 2016ФУДБАЛКОШАРКАРАКОМЕТМОТОСПОРТДРУГИ СПОРТОВИБИЗНИС ЛИГА
Берни Еклстон: Промените нема да го забават Мерцедес
10.01.2017 | 17:10
Извор: КРУГ.МК
Прочитано: 370 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Шефот на Формула 1, Берни Еклстон, изрази загриженост дека променатана правилата во пресрет на 2017 година ќе направат малку за намалување на доминацијата на Мерцедес.

„Во однос на моторот, доминацијата на Мерцедес е навистина голема и поради тоа ни треба ново правило за мотори колку што е можно поскоро. Ред Бул сепак веруваат дека можат да го победат Мерцедес со подобра аеродинамика, но јас не сум сигурен во врска со тоа.

Жан Тод смета дека хибридите се духот на новото време, а тоа можеби и е целосно точно за нормалните патнички автомобили, но во Формула 1 луѓето сакаат да видат нешто посебно. Сакаат да гледаат бучни и моќни мотори кои може да ги управуваат само најдобрите возачи во светот. Знаете, на професионалните фудбалери не им ставаат ортопедски копачки само затоа што ваквите патики се популарни насекаде низ светот“, изјави Еклстон за германски Bild.

“Стариот лисец“ смета дека Формула 1 треба целосно да се промени, а сложеноста на правилата да се намали.

„Правилата треба да се променат, сите правила. Премногу се сложени. Ние сме во бизнисот со забава, но како да ги забавуваме лушето кога публиката повеќе не разбира ништо што се случува. Дури и возачите не разбираат целосно што смеат, а што не смеат да прават на патеката. Понекогаш мислам дека Правилниот вели “Не се тркајте“. Да ги оставиме понекогаш да се допрат, да ги оставиме сами да одлучуваат“.

Еклстон уште еднаш потенцираше декае добро во идина да се промени и форматот, односно наместо класичниот ГП викенд, да има покуси спринт трки.

НАЈНОВО ОД МОТОСПОРТ  
ФОРМУЛА 1
Рикардо: Нема причина за несогласување со Верстапен
Даниел Рикардо и Макс Верстапен уживаа во одлична соработка во гаражата на Ред Бул од моментот кога холанѓанецот премина во тимот, а секогаш насмеаниот австралијанец не гледа причина зошто таквата врска не би продолжила и понатаму во борбата за победи и шампионска титула.
17.01.2017, 20:00


ФОРМУЛА 1
Мекларен го задржува „МП4" во името
Болидот на Мекларен Хонда за 2017 година ќе го задржи “МП4“ во називот на болидот, според новиот Извршен директор на тимот, Зек Браун.
17.01.2017, 18:55


ФОРМУЛА 1
Бранл: Новите болиди ќе бидат монструми за возење
Мартин Брандл, човекот кој пред некој ден потврди дека доживеал мал срцев удар за време на трката во Монако минатата година, смета дека срцето на секој возач ќе работи напорно оваа година поради новите болиди, кои ќе бидат монструми за возење.
16.01.2017, 18:00


ФОРМУЛА 1
Иднината на Ботас ќе ја дознаеме оваа седмица
На прославата по повод 40 годишнината на тимот на Вилијамс, Клер Вилијамс изјави дека вести околу иднината на Валтери Ботас ќе добиеме неделава.
16.01.2017, 15:35


ФОРМУЛА 1
Маркионе: Работиме неуморно
Екипите работат неуморно за првиот предсезонски тест кој треба да се одржи во Барселона на крајот од месец Февруари, а Претседателот на Ферари, Серџо Маркионе, изјави дека гладта за успех на неговата екипа е поголема од било кога. По разочарувачката 2016 година без победа, притисокот во Маранело е огромен.
13.01.2017, 18:00

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Мурињо го посочи најголемиот недостаток на Јунајтед по ремито со Ливерпул
Жозе Мурињо не беше премногу импресиониран од нерешениот исход на големото дерби меѓу Манчестер Јуна...
ФУДБАЛ
Мурињо и Клоп се „зајадоа“ крај аут линијата, Жозе објасни зошто влезе во клинч со Германецот
ФУДБАЛ
Стеван Јоветиќ им пресуди на „Кралевите"
ФУДБАЛ
Рамос ја искоментира одлуката на Зидан за променетата формација против Севилја
ФУДБАЛ
Ловрен заборави како се вика „џокерот“ на Мурињо и стана хит во Англија

ВИДЕО ВЕСТИ

Руди Гарсија влезе во расправија со судијата, па со мобилниот телефон му докажуваше дека греши
Марсеј беше декласиран на домашен терен од Монако во големото дерби кое се одигра изминатава недела, но ставајќи ја на страна лошата игра на неговите играчи, тренерот Руди Гарсија имаше и една забелешка до судиите при еден од четирите гола на тимот од кнежевството (1:4).
ФУДБАЛ
Бака се залета да го изведе пеналот додека Харт правеше необичен ритуал, Таљавенто спречи бизарен погодок
КОШАРКА
Голден Стејт го понижи Кливленд во „Оракл арената“
ФУДБАЛ
Роналдо со директна замерка до Рамос по голот на Јоветиќ: Мора да ја вклучиме главата, смирено да му…

ФОТО  
Летна Параолимпијада 2016

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ФУДБАЛ
Асот на Реал донел одлука: Роналдо знае на која позиција ќе игра неговиот син
ФУДБАЛ
Ибрахимовиќ направи уникатна анализа и објасни зошто Кристијано никогаш нема да биде како Бразилецот Роналдо
ФУДБАЛ
Магија која остава без здив: Марсело со нереален прием ги „излуде“ фановите на Реал, играчот на Севиља не знаеше каде е топката
ФУДБАЛ
Пике предизвика скандал во Шпанија по ремито со Виљареал: Го виде ли ова…
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: