АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
15
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ
Домашни и странски компании добија концесии за геолошки истражувања на минерални суровини
16.05.2013 | 13:30
Извор: Нетпрес
Прочитано: 432 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Домашни и странски компании добија концесии за детални геолошки истражувања за минерални сувровини на 50 локации низ земјава.

Од нив 29 се за металични минерални суровини, 17 за неметалични минерални суровини и четири за украсен камен. Покрај домашни компании, концесии за детални геолошки истражувања добија и фирми од Турција, Канада, Австрија, Велика Британија и Бугарија.

Вкупниот концесиски надоместок којшто треба да биде уплатен во рок од 30 дена од моментот на објавување на одлуката во „Службен весник“ изнесува 50 милиони денари.

„Создаваме услови за развој на бизнисите во Република Македонија. Тоа ќе значи и дополнителен приход за компаниите, ќе се отворат нови работни места и ќе се создадат услови за нови приходи за општините и за државата бидејќи согласно новиот Закон за минерални суровини 78 проценти од приходите ќе се слеваат во општините, а 22 проценти во централниот Буџет, рече денеска министерот за економија, Ваљон Сарачини.

Доделена е и концесија за локалитетот „Алшар“ која ја има добиено македонска компанија од Скопје. За овој локалитет аплицирале три компании од кои две ги исполнувале условите, а една не.

НАЈНОВО ОД МАКЕДОНИЈА  
ПОЛИТИКА
Груевски: Фабрикуваните афери не носат гласови, правосудството да не подлегнува на притисоци
Со деструкција и фабрикување афери не може да се освои довербата на граѓаните, ВМРО-ДПМНЕ е поголемо од сите закани на челникот на СДСМ, Зоран Заев и од неговите криминогени и деструктивни планови, порача во саботата Никола Груевски, челник на владејачката партија барајќи од правосудните органи да работат според законите и да не подлегнуваат на ничии притисоци.
13.02.2016, 16:38


ОПШТЕСТВО
Груевски најави мерки за подобрување на студентскиот стандард
Преку мерката „Еден клик“, гужвите на шалтерите на службата за Студентски прашања заминуваат во минатото, истакна во саботата претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на денешната промоција на нови мерки за младите на која особено ја истакна мерката за промена на студентски статус и значи намалување за 50 отсто на партиципацијата за студентите кои имаат просек повисок од 8,5.
13.02.2016, 16:33


ОПШТЕСТВО
Аргировски: Во регионот Македонија со највисоки пензии
Пензионерите во Република Македонија имаат највисоки пензии во регионот, изјави во саботата претседателот на Сојузот на здруженијата на пензионерите на Македонија, Драги Аргировски.
13.02.2016, 16:32


МАКЕДОНИЈА
Случај „Титаник“: За три лица одбиен притворот, за четворица одлучувањето е одложено
Градоначалникот на општината Пустец, Едмонд Темелко, треба да се јавува еднаш неделно во судот во Ресен, како алтернативна мерка за обезбедување, а за три лица меѓу кои и за поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески е одбиен предлогот за изрекување мерка притвор, беше соопштено во саботата на прес-конференцијата во Основниот суд Скопје 1 Скопје.
13.02.2016, 16:30


МАКЕДОНИЈА
Едмонд Темелко: Судот донесе правилна одлука
Истражната судијка донесе правилна одлука според сите околности. Судот покажа дека не е против Македонците во соседството и конкретно Македонците од Албанија, изјави за порталот Курир Едмонд Темелко кој во петокот по наредба на Специјалното јавно обвинителство на за материјалите од незаконски прислушуваните телефонски разговори беше приведен во Основниот суд Скопје 1 Скопје.
13.02.2016, 16:26

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Во едно од најбогатите семејства во Америка се води војна околу наследството: „Нема да умрам”
Самнер Редстоун е 92-годишник со сериозно загрозено здравје кој има 80% од сопствеништвото на компан...
СКОПЈЕ
Јанева ја најави првата акција "Титаник", осомничени двајца екс министри
ТРЕТА СВЕТСКА ВОЈНА
Сè почесто предупредуваат на нов судир: Ова се пет места на кои може да избие Трета светска војна
СВЕТ
Фантастиката станува реалност: Ова се петте најопасни оружја на иднината
АЛ КАЕДА
"Еве како го организиравме најголемиот терористички напад во историјата"

ВИДЕО ВЕСТИ

Тензиите нагло пораснаа, саудиските авиони слетаа во Турција: Готово е, Асад ќе го срушиме со сила!
Тензиите на Блискиот Исток ескалираа - саудиските воени авиони пристигнаа во турската воена база Инџирлик, а Саудијците јасно порачаа: Асад мора да си оди!
СИРИЈА
Ништо од примирјето: Бунтовниците го одбиваат, Саудиска Арабија се подготвува за инвазија
КОЛУМБИЈА
Уапсена манекенка поради киднапирање: Ја мачела својата колешка бидејќи го открила нејзиниот изглед пред операцијата
МАКЕДОНИЈА
Темелко треба да се јавува во Суд, за другите осомничени нема официјална информација

ФОТО  
Свадбена фотографија во Сирија

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
СКОПЈЕ
Експлозија на две возила ги крена на нозе жителите на Карпош 4
ШВЕДСКА
Швеѓаните ја земаат правдата во свои раце: Стотина маскирани лица тепале мигранти низ Стокхолм
ПОЛИТИКА
Заврши тензичната дебата на Сител помеѓу Заев и Латас, каде што „паднаа” многу меѓусебни навреди
АНАЛИЗА
Рокфелер со нафтата го покорува светот: Американски новинар открил како ја соборува цената и ја турка планетата во провалија
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2016 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: