АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
28
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ
И официјално почна битката за гласови
04.03.2013 | 09:28
Извор: Нетпрес
Прочитано: 620 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Изборната кампања за локални избори закажани за 24-ти март и официјално почна од денеска на полноќ, а ќе трае до 22-ри март на полноќ.

На претстојните избори граѓаните ќе избираат градоначалници и совети во 80 општини и Градот Скопје.

Во саботата откако беше постигнат политичкиот договор и прекинувањето на бојкотот од опозицијата, Собранието го продолжи рокот за доставување кандидатски листи за советници и градоначалници до 8 март на полноќ.

Колкава ќе биде вкупната бројка на учесници на овие локални избори се очекува да се знае откако ќе заврши овој рок, кој вторпат се продолжува.

Се очекува ДИК повторно да направи измени на роковникот, а исто така по потврдувањето на листите треба да се изврши жребување меѓу новопријавените кандидати. Според најавите од ДИК по првото продолжување на рокот кој беше до третти март на полноќ, редните броеви на кандидатите кои доставија листи во законски предвидениот термин односно до 16-ти февруари остануваат исти, а единствената листа на кандидати ќе биде дополнета само со новопријавените кандидати.

Кандидатурите, според законот, треба да ги разгледа и Комисијата за верификација на фактите која треба да изврши проверка дали кандидатите за советници или градоначалници соработувале со тајните служби.

Имајќи предвид дека изборната кампања почнува денеска партиите веќе ги имаат закажано првите митинзи. Владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ вечер ќе одржи митинг во Охрид, додека најголемата опозициска партија СДСМ во Струмица. Партиски активности и конвенции имаат најавено и другите учесници на изборите.

Во избирачкиот список за гласање на локалните избори се запишани вкупно 1.743.403 избирачи.

За Советот на Град Скопје и за градоначалник на Град Скопје своето право на глас можат да го искористат 443.770 избирачи на 536 избирачки места.

Од вкупно запишаните избирачи, своето право на глас во казнено-поправните домови ќе го остварат 1.446 избирачи, а надвор од местото на живеење 136 избирачи со статус на внатрешно раселени лица.

Избирачот кој не е во можност да гласа на гласачкото место, односно немоќно или болно лице кое сака да го искористи правото на глас за тоа треба да ја извести ОИК најдоцна три дена пред денот определен за гласање, односно до 20-ти март. Истиот рок се однесува и на избирачите кои на денот на гласањето се наоѓаат на издржување мерка куќен притвор. Болните и немоќните лица, лицата кои издржуваат казна затвор или се во притвор, лицата кои се наоѓаат на издржување мерка куќен притвор и внатрешно раселените лица гласаат еден ден пред изборите, односно од седум до 19 часот на 23-ти март.

ДИК изборниот материјал го предава на општинските изборни комисии во рок од 72 часа пред денот определен за одржување на изборите, односно најдоцна до полноќ на 20-ти март. ОИК, пак, е должна еден ден пред изборите да го предаде изборниот материјал на избирачките одбори, односно најдоцна до полноќ на 23-ти март. Најдоцна 10 дена пред денот на гласањето, односно до полноќ на 13 март организациите и лицата кои сакаат да ги набљудуваат изборите доставуваат барање до ДИК.

Резултати од испитувањата на јавното мислење поврзани со учесниците во изборниот процес се објавуваат најдоцна пет дена пред денот определен за одржување на изборите, односно до полноќ на 18-ти март.

Организаторот на изборната кампања е должен 11-иот ден од денот на изборната кампања да поднесе финансиски извештај за приходите и расходите на жиро-сметката за изборна кампања од денот на нејзиното отворање до крајот на 10-иот ден на изборната кампања. Финансиски извештај организаторот на кампањата е должен да поднесе и еден ден по завршувањето на кампањата и тоа на образец пропишан од министерот за финансии до ДИК, Државниот завод за ревизија и до Државната комисија за спречување корупција, кои се должни да ги објават на своите веб-страници.

НАЈНОВО ОД МАКЕДОНИЈА  
МАКЕДОНИЈА
Сообраќајот се одвива нормално со зголемен интензитет
Сообраќајот на сите државни патишта се одвива без забрани, по претежно суви коловози.
25.08.2016, 10:51


МАКЕДОНИЈА
Стартува изградбата на рударскиот комплекс во Казандол
Компанијата Сардич MЦ по двегодишни истражувања, денеска почнува со изградба на својот рударски комплекс во Казандол, Валандово. Ова е првпат по 40 години во Македонија да се гради рудник. Инвестицијата е англиска и е проценета на 35 милиони евра, а во првите седум години се очекуваат приходи од близу 135 милиони евра или околу 20 милиони евра годишно.
25.08.2016, 10:49


МАКЕДОНИЈА
Почнаа 55. Струшки вечери на поезијата
Струшките вечери на поезијата се голем триумф на македонската култура и традиција. На еден благороден начин го збогатуваат европскиот и светскиот културен простор, ги афирмирааат поетските вредности на сите светски јазици и го глорифицираат универзалниот сон на човештвото кој вели дека поезијата ќе го спаси Светот, истакна вечерва министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска на отворањето на 55. јубилејно фестивалско издание.
25.08.2016, 10:48


ОПШТЕСТВО
Иванов ги додели сертификатите на учесниците на седмата по ред Школа за млади лидери
„Никој неможе да ве спречи да се воздигнувате и да бидете подобри, поуспешни и поквалитетни. Секој од вас треба својот дом, своето семејство и својата држава да ги гради во височина. Ако се воздигнувате кон височината, никој нема да може да ви постави граници и лимити “, им порача вчеравечер претседателот Ѓорге Иванов на учесниците на седмата по ред Школа за млади лидери што се одржа во Охрид.
25.08.2016, 10:16


КУЛТУРА
Полскиот автор Мариуш Шчигел гостува во Скопје
Во четврток, 25-ти август, во 21 часот во клубот „Ла Кања“ во скопската Стара чаршија ќе се одржи промоцијата на книгата „Готленд“ со гостување на полскиот автор Мариуш Шчигел.
25.08.2016, 10:14

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Хаос на плажите во Франција: Вооружена полиција ги тера жените да ги соблечат буркините, луѓето им аплаудираат
Француската полиција принудила една жена која лежела на плажа во Ница во вторникот, да го соблече бу...
СКОПЈЕ
Украден скапоцен олдтајмер од скопска гаража
СКОПЈЕ
Потенцијална заразна "бомба": На само 10 минути од Скопје - Бара полна со мртви животни!
ИТАЛИЈА
Градот исчезнал за една ноќ: Вака вчера изгледал убавиот италијански град Аматриче
КАРИНГТОН
Паднал на нос: Најголемиот авион во светот оштетен по пробниот лет

ВИДЕО ВЕСТИ

Низа торнада го опустошиле централниот дел на Америка: Ветерот дувал со 265 km/h, куќите уништени, луѓето очајни
Со полесни повреди во вчерашното невреме се здобиле 12 луѓе, меѓу кои и едно 5-месечно бебе.
ИТАЛИЈА
Драматично спасување, жива е! 10-годишна Џулија преживеала 17 часа под урнатините во Италија!
АМАТРИЧЕ
Снимка од дрон ја покажал целата катастрофа: Вака изгледа гратчето кое целосно било уништено во земјотресот
МОСКВА
Драма во Москва, врзан со експлозив влегол во банка: Овој човек држи заложници и се заканува дека ќе ги разнесе

ФОТО  
Над 10.000 лица останале без своите домови поради пожарите кои ја зафатиле Калифорнија (низ фотографии)

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
БИХ
Се борел до последниот здив: Објавена е и снимка од кобниот скок во Дрина! (Вознемирувачка содржина)
КАНАДА
Канаѓаните им објаснија на муслиманите зошто нема да го укинат свинското месо во кантините во училиштата
СИРИЈА
Смрт во „леглото на ѕверовите“: Гледала како младата Босанка ја убиваат со чекан, а потоа и самата доживеала страшна судбина
ВОЗНЕМИРУВАЧКА ФОТОГРАФИЈА
Неофицијално, невремето во Скопје ја зема и првата жртва: Жена настрадала во близина на Смилковското езеро?
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2016 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: