АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
0
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ
Во последната година од владеењето на Обама фрлени 26.171 бомби - во само 7 држави!
12.01.2017 | 09:15
Извор: Точка
Прочитано: 2581 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Во согледувањето на наследството на Обама мора да се земат и следните факти. Во 2016. година, последната година на мандатот на Обама, воените сили на САД фрлиле 26.171 бомба во седум различни држави, известува Канцеларијата за односи со странство.

Оваа проценка е веројатно прениска, со оглед на тоа дека доверливи податоци се достапни само за воздушните удари во Пакистан, Јемен, Сомалија и Либија, а еден "удар" според класификацијата на Пентагон може да значи повеќе фрлени бомби или проектили.


Но и според таа конзервативна проценка, САД фрлиле 3.027 бомби повеќе во 2016. отколку во претходната година.


Далеку најмногу биле фрлени во Ирак и Сирија - 24.287 бомби. Оваа проценка се темели на процентот на американските воздушни удари во делувањето на меѓународната коалиција за борба против ИСИС во овие две земји.


Од вкупно 30.743 бомби кои коалицијата ги фрлила, на САД се препишуваат 79 проценти.


САД фрлиле од прилика исто бомби во Ирак, 12.095, и во Сирија, 12.192 бомби.


Дури 1.337 биле фрлени во Авганистан 496 во Либија, 34 во Јемен, 14 во Сомалија, и 3 во Пакистан.

НАЈНОВО ОД СВЕТ  
САД
„Мојот живот е хаос”: Татко му е најозлогласен убиец, а ова е неговата приказна
Додека бил дете, Метју Робертс не ни претпоставувал кој е неговиот биолошки татко, не знаел дека е посвоен, а не пак, дека е син на еден од најбруталните сериски убијци на сите времиња.
17.01.2017, 21:30


ЛОНДОН
Тие имаат главна улога во сите истраги: Посебно одделение на британските служби ги разоткрива терористичките напади
Одделението го сочинуваат научници, во главно магистри и доктори на науки по психологија, криминологија други општествени науки.
17.01.2017, 20:01


ЕВРОПА
Шкотска го оцени планот за Brexit како катастрофален и ќе бара независност
Шкотска мора да има можност да прогласи независност од Обединетото Кралство ако нејзините барања во поглед на Brexit бидат отфрлени, рече шкотската премиерка Никола Старџен.
17.01.2017, 19:36


ЊУ ДЕЛХИ
Тинејџери правеле селфи на шини и наишол воз – Се случила голема трагедија
Полицијата во Њу Делхи соопштила дека тинејџерите не успеале на време да се тргнат и ги удрил воз.
17.01.2017, 19:34


ЕВРОПА
Најлошото допрва доаѓа: На пролет пристигнува нова бегалска криза која ќе ја потресе Европската унија
Десетици илјади мигранти во потрага за подобар живот, бегајќи од земјите зафатени од војна како Либија, ќе тргнат оваа година на пат кон Европа, пренесува Associated Press.
17.01.2017, 19:30

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Тој ги чува богатите и славните: Во секој момент имаме и по 50 закани и мораме да го направиме ова...
„Ние сме единствени. Најголемиот дел од нашите клиенти се богати и познати. Најважна работа е тајнос...
БАЛКАН
Советник во Кремљ: Следната пресметка на Западот и Истокот ќе се одвива на Балканот
БРАЗИЛ
Отровни инсекти, отсечени глави и извадени црева: Бразилските затвори се како пекол на земјата
ТЕКСАС
Наставничка оди 10 години во затвор: Завела 13-годишен ученик и забременила со него
САД
Вака ќе го чуваат Трамп на инаугурацијата: 28 илјади полицајци, снајперисти, детектори...

ВИДЕО ВЕСТИ

Роби Телекабел изјави дека му биле побарани 650.000 марки мито од луѓето на Љубчо Георгиевски во 2001 година
Сопственикот на Телекабел, Роберт Димитров познат како Роби Телекабел, гостуваше во емисијата „Патот на успехот“ на 24 вести. Во продолжение ви пренесуваме дел од емисијата.
ЊУ ДЕЛХИ
Тинејџери правеле селфи на шини и наишол воз – Се случила голема трагедија
ПОЛСКА
Хакери го нападнале "Жагањ": Повик за марш против американските војници во Полска
ИСТАНБУЛ
Уапсен и претепан крвникот од Истанбул: Терористот кој убил 39 луѓе признал дека го извршил масакрот во Реина

ФОТО  
Дочекот на 2017-та низ светските метрополи

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ЦРНА ХРОНИКА
Снимка од почетокот на масакрот: Првите жртви биле убиени пред клубот!
БИДЕТЕ ВНИМАТЕЛНИ!
Видео запис од утрово, на излезот од Скопје: Погледнете како не треба да се вози на замрзнат автопат!
ИСТАНБУЛ
Оваа убавица ги молела родителите да ја пуштат за Нова година во Истанбул: Прв пат патувала, но и последен
ТЕШКИ ВРЕМЕНСКИ УСЛОВИ
Блокиран автопатот Скопје-Велес во двата правци, над 200 луѓе заложници на снежното невреме!
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: