АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
2
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ
Гвантанамо: 15 години мачење и незаконско затворање
11.01.2017 | 16:13
Извор: Точка
Прочитано: 2674 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

На денешен во 2002. година затворот Гвантанамо ги примил првите затвореници, а 15 години подоцна во него уште има 55 луѓе кои не знаат кога и дали ќе го напуштат тој објект.

Мачење, незаконско затворање и штрајкови со глад, биле само некои од мотивите според кои овој американси затвор станал познат.

Анти-Гвантанамо протести денес се одржуваат во Лондон, Лос Анџелес и Вашингтон, каде организацијата Amnesty International бара претседателот Барак Обама да ги искористи своите овластувања и пред инаугурацијата на Трамп на 20. јануари конечно да го затвори Гвантанамо.

Затворениците и активистите ги загрижува фактот што Гвантанамо и натаму работи и покрај ветувањето на Обама дека ќе биде затворен, додека новоизбраниот претседател Доналд Трамп неодамна твитувал дека смета дека преостанатите затвореници е треба да се ослободат, и дека затворот треба да се наполни со други лоши момчиња.


Од отворањето на Гвантанамо, лоциран во американската воена база на Киба, умреле девет затвореници, од кои за седум се верува дека извршиле самоубиство.

Во текот на 15-годишното постоење, само 9 затвореници биле осудени за некое злосторство. Од 55 затвореници кои сè уште се наоѓаат во Гвантанамо, еден е осуден, за девет судењето е во тек, а за 19 е одобрено пуштање на слобода.

Тие остануваат во неизвесност, како и преостанатите 26, против кои нема започнато постапка, или поради недостиг на докази или поради тоа што доказите биле добиени со мачење или изнуда, или затоа што за нив не е надлежен ниеден суд.

Преку озлогласениот "Гитмо' минале околу 800 затвореници, од кои повеќето биле мачени, најмногу со техниката позната како "Waterboarding".


Покрај таа техника, која подразбира поливање со вода на лицето на затвореникот покриено со крпа, за да предизвика чувство на давење, според зборовите на оние кои биле ослободени, во Гвантанамо применувале и други техники: плашење со кучиња, кратење на сон, затворање на голи луѓе во мрачни самици на долги периоди.

Истражувањето на Авганистанската мрежа на аналитичари од 2016. година покажало дека американските власти многу затвореници држеле на основа на многу тенки докази.

"Секој можеше да биде затворен. Доказ можеше да биде безначајна низа на познанства - затвореникот го познавал лицето А, кое го познавало лицето Б, кое го познавало лицето Ц, кое го познавало Бин Ладен", рекла авторката на извештајот, Кејт Кларк.

Меѓу затворениците имало најмалку 15-тина деца, како Омар Кадри уапсен во Авганистан кога имал 15 години и обвинет дека фрлил граната на војник, и Мохамед ел Гарани, кој со 14 години биле најмлад жител на Гвантанамо.


Гарани бил обвинет дека се борел за талибаните и дека бил член на Ал Каеда во Лондон, и покрај тоа што никогаш не бил ни во Авганистан ни во Англија, па поради недостиг на докази бил ослободен седум години подоцна.

Агонијата на преостанатите затвореници можеби најдобро ја осликува реченицата на Шакер Амер, ослободен во 2015. година, откако минал 13 години во Гвантанамо без обвинение.

"Гвантанамо се раководи само според еден концепт: како да уништиш едно човечко суштество", рекол Амер во интервјуто за RT.

НАЈНОВО ОД СВЕТ  
МОСУЛ
Насмевка на смртта: Овој Британец развлекол широка насмевка, а потоа се разнел
Насмеан во автомобил полн со експлозиви – вака британскиот бомбаш самоубиец ги поминал последните моменти од својот живот.
21.02.2017, 20:38


ЕВРОПА
Откриен е радиоактивен облак над Европа: Научниците збунети, не знаат од каде е изворот...
Ширум Стариот континент во јануари оваа година е забележан загрижувачки степен на радијација, а научниците цело време безуспешно се ободуваат да го пронајдат изворот.
21.02.2017, 19:37


ЧЕШКА
Чешкиот ветеран не мирува: Прво им го покажал голиот задник на американските војници, сега го запалил Куранот
Мартин Заплетал, ветеран од чешките воени мисии на Косово и во Кувајт, денес активист против НАТО, познат во јавноста поради тоа што го покажал голиот задник пред конвој на НАТО, сега го запалил Куранот на скара, и тоа со колбас, во знак на солидарност со младата девојка од Словачка која поради сквернавење на светата книга на муслиманите завршила во затвор.
21.02.2017, 19:00


СВЕТ
Австрија ќе ја намали висината на детскиот додаток за гастербајтерите
Австрија има намера да ја намали висината на детските додатоци што ги примаат децата на странските работници чии семејства не живеат во Австрија и да ги прилагоди на стандардот на земјите во кои живеат, објавија во вторник словенечките медиуми.
21.02.2017, 18:55


ОЛИМПИСКИ ИГРИ
Целосна пропаст на најголемото спортско светско натпреварување: Зошто никој не сака да биде домаќин на ОИ?
На 130-тото заседание на Меѓународниот олимписки одбор на 15-ти септември во перуанскиот главен град Лима, ќе биде избран домаќинот на XXXIII. олимписки игри, кои ќе се одржат во 2024-тата година.
21.02.2017, 18:43

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Објавена фотографија од таткото кој избоде бебиња на Косово: Сакав да ја заплашам сопругата, па ми падна мрак пред очи!
Бебето од 40 дена починало од повредите кои со нож му ги нанел неговиот татко во Штрпце, додека друг...
МЕЛБУРН
Застрашувачка снимка: Моментот на падот на авионот во Австралија забележан со камера
ЕВРОПА
Откриен е радиоактивен облак над Европа: Научниците збунети, не знаат од каде е изворот...
ФРАНЦИЈА
Нема да се покријам со марама: Француската десничарка Ле Пен откажа состанок со познат муфтија
ОЛИМПИСКИ ИГРИ
Целосна пропаст на најголемото спортско светско натпреварување: Зошто никој не сака да биде домаќин на ОИ?

ВИДЕО ВЕСТИ

Чешкиот ветеран не мирува: Прво им го покажал голиот задник на американските војници, сега го запалил Куранот
Мартин Заплетал, ветеран од чешките воени мисии на Косово и во Кувајт, денес активист против НАТО, познат во јавноста поради тоа што го покажал голиот задник пред конвој на НАТО, сега го запалил Куранот на скара, и тоа со колбас, во знак на солидарност со младата девојка од Словачка која поради сквернавење на светата книга на муслиманите завршила во затвор.
БАРСЕЛОНА
Драма во Шпанија: Украл камион полн со гас, па се залетал кон центарот на Барселона
МЕЛБУРН
Застрашувачка снимка: Моментот на падот на авионот во Австралија забележан со камера
КЕЛН
Германците пратиле два борбени авиони по патнички авион

ФОТО  
20 од најмоќните фотографии од изминатата недела според Reuters

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ИТАЛИЈА
Филмска одмазда: Ја одмаздил својата сопруга на неверојатен начин
САД
Паника во Америка: Огромната дупка во највисоката брана во близина на Сан Франциско продолжува да се шири!
СКОПЈЕ
Страшна сообраќајка на Партизанска со Октомвриска во 4 часот изутринава
СФРЈ
ЦИА ги објави информациите за нападот на СФРЈ: Чекале Тито да умре, а потоа Брежњев да почне
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: