АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
0
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ
Семејствата на жртвите во неверување: Започнува ревизијата на "нехуманите" затворски услови на Брејвик
11.01.2017 | 09:31
Извор: Точка
Прочитано: 4968 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Државата поднесе жалба на пресудата според која убиецот од Норвешка бил изложен на нехумани услови во затвор.

Норвешкиот суд веќе денес треба да започне да расправа за жалбата поради наводните нехумани услови во затворското сместување на Андерс Брејвик кој пред шест години во Норвешка изврши масакар убивајќи 77 лица на островот Утоја.

Во април минатата година окружниот суд во норвешкиот главен град Осло донесе одлука според која е заклучено дека Брејквик навистина е изложен на нехумани и деградирачки услови во затворот. Шокирани од таквата одлука, државните обвинители веднаш упатија жалба.


Брејвик на норвешкиот остров Утоја, облечен како полицаец уби 69 лица од кои најголемиот број од нив беа тинејџери, а еден ден после крвавиот масакр, бомба која што ја поставил во центарот на Осло експлодираше и уби уште осум лица.

Андерс Брејвик моментално отслужува казна со времетраење од само 21 година, а за судот главниот фактор да ја донесе пресудата за нехуманите услови било тоа што најголемиот дел тој го поминал во тотална изолација. Таквиот третман му бил обезбеден, пред се поради безбедносни причини.

Судот проценил дека Брејвик ја отслужува затворската казна во нехумани услови затоа што неговата ќелија била претресувана неколку пати, чуварите користеле лисици кога го пренесувале низ блоковите и Брејвик се жалел дека често бил буден навечер.


За време на сослушувањето во судот, Андерс Брејвик дополнително го шокираше светот со нацистички поздрав, а себеси се спореди со големината на Нелсон Мендела.

Семејствата на загинатите сега стравуваат дека Брејвик ќе добие повторно големо медиумско внимание, а во најлош случај поради „нехуманите“ услови, убиецот на 77 лица би можел да добие дури и намалување на затворската казна.

НАЈНОВО ОД СВЕТ  
ГИБРАЛТАР
Малку ќе паузираат од луксузот: Запленета е луксузната јахта на семејството Мељниченко
Јахтата "Sailing Yacht A" која е во сопственост на рускиот милијардер Андреј Мељниченко, е запленета во пристаништето на Гибралтар поради тврдењето на германско бродоградилиште дека бизнисменот им должи 15.3 милиони евра, пишува BBC. Затапникот на Мељниченко изјавил дека забраната за пловење набрзо ќе биде укината.
20.02.2017, 20:54


СВЕТ
Иран изведе нови тестирања на ракети и покрај заканите од САД
Елитната иранска Револуционерна гарда во понеделникот, и покрај американските нови санкции и закани за нивно заострување, извела нови ракетни тестирања во рамките на тридневните воени маневри.
20.02.2017, 20:33


СИРИЈА
Четворица руски офицери загинаа во Сирија
Четворица руски воени советници кои им помагаат на сириските владини сили загинаа а уште двајца се ранети во во експлозија на мина активирана со далечинско управување, соопшти руското министерство за одбрана во понеделникот.
20.02.2017, 20:30


МОСУЛ
"Оваа битка би била тешка за било која војска на светот"
Ирачките сили вчера, со поддршка од коалициските сили предводени од САД, започнале напад на аеродромот во Мосул, прва мета на копнената офанзива која има за цел да го заземе западниот дел на градот, кој е сè уште во рацете на Исламската држава, објавила ирачката војска.
20.02.2017, 19:52


СВЕТ
Шокантно сведочење на робинка на ИСИС: „Џихадист ме силуваше пред децата, а потоа сакаше да се венчаме”
Мети на нападите на Исламската држава често се и муслиманки кои поради некоја причина се замериле со џихадистите, а една од нив го раскажала своето горчливо искуство.
20.02.2017, 19:00

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Го снимила безбедносната камера: Ова е моментот кога е убиен Ким Јонг Нам
Снимките од безбедносните камери наводно го прикажуваат моментот на убиството на полубратот на лидер...
СВЕТ
Морничаво признание на уапсен џихадист: Силував над 200 жени, мажите имаат потреба од тоа...
РУСИЈА
Тајната на огромниот успех на руските хеликоптери: Овие летечки ѕверови ќе се произведуваат насекаде низ светот
МОСКВА
Русите се закануваат со ново оружје: "Американски ракетен штит? Ќе го пробиеме"
ИРАК
Нема предавање: Исламската држава има нова тактика

ВИДЕО ВЕСТИ

Трамп одговорил на прозивките: За нападите во Шведска за кои зборував видов на телевизија
Американскиот претседател Доналд Трамп се обидел да објасни што мислел кога зборувал за големиот инцидент кој наводно се случил во Шведска, велејќи дека неговата изјава се однесувала на нешто што го видел на телевизија.
ИРАК
Нема предавање: Исламската држава има нова тактика
ПОЛИТИКА
СДСМ: Само со инвестиции во МЖ ќе има рентабилно работење на претпријатието
КАИРО
Египетскиот суд ги потврди смртните казни за трагедијата во Порт Саид

ФОТО  
20 од најмоќните фотографии од изминатата недела според Reuters

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ИТАЛИЈА
Филмска одмазда: Ја одмаздил својата сопруга на неверојатен начин
САД
Паника во Америка: Огромната дупка во највисоката брана во близина на Сан Франциско продолжува да се шири!
СКОПЈЕ
Страшна сообраќајка на Партизанска со Октомвриска во 4 часот изутринава
СФРЈ
ЦИА ги објави информациите за нападот на СФРЈ: Чекале Тито да умре, а потоа Брежњев да почне
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: