АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
5
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ
Блокиран автопатот Скопје-Велес во двата правци, над 200 луѓе заложници на снежното невреме!
05.01.2017 | 23:28
Извор: Точка
Прочитано: 29561 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Повеќе од два часа над двесте автомобили, меѓу кои и товарни возила, се заглавени на автопатот кој води од Велес кон Скопје. Возачите се жалат дека е формирана долга колона од возила и дека не можат да ги поместат ниту еден метар, затоа што автопатот е затрупан со снег.

Обновено: 01:35 часот.

Телевизија „24 Вести“ објави снимки од место помеѓу Велес и Катланово, каде што може да се види дека сообраќајот се одвива многу отежнато. Имено, неколку возила, автобуси и камиони се излизгале кај месноста Кула. Сепак, според последните информации, патарината е отворена и нема повредени и жртви.„Јас сум пред првата патарина од Велес накај Скопје, спуштена е рампата, нема ни напред ни назад. Луѓето вработени на патарина ни рекоа дека причина за застојот се два камиони и една цистерна кои се излизгале на снегот и дека најверојатно за жал ќе си постоиме тука уште долго време“, вели во изјава за Радио Слободна Европа возач кој е заглавен во колоната возила на автопатот Велес - Скопје.


Од друга страна, пак, од АМСМ во писменото известување на нивната интернет страница велат дека сообраќајот на патните правци Скопје – Велес и Велес - Скопје се одвива отежнато и по само една коловозна лента. На патниот правец Скопје - Велес е воведена забрана за товарни возила.Последната информација од „Македонија пат“ е дека сообраќајот на државните патишта се одвива отежнато и дека нивните екипи се на терен и ги оддржуваат проодни сите патни правци. Од таму апелираат на внимателно возење.

Забрани за сообраќај има на планински превој Стража, Маврово, Пресека, Ѓавато, Буково и Крива Паланка – граничен премин Деве Баир.


Претходно беше во прекин сообраќајот на патните правци Кавадарци - Неготино и Охрид - Ресен, поради превртени тешки моторни возила, но сега, како што велат надлежните, сообраќајот на таа делница е нормализиран.

На патниот правец Струмица – Валандово, поради излизгано тешко моторно возило, сообраќајот се одвива наизменично по една коловозна лента, пренесува Радио Слободна Европа

Излетано возило на автопатот кај Гостивар, видео во продолжение:Фото: Twitter

НАЈНОВО ОД МАКЕДОНИЈА  
КОЧАНИ
Интерес од кочанските земјоделци за субвенции
Земјоделците од подрачјето на општините Кочани, Зрновци и Чешиново Облешево, според подрачната единица на Министерството за земјоделство, шумарство и вдоостопанство во Кочани, во текот на минатата година пројавиле голем интерес за користење субвенции во земјоделството по повеке основи.
24.02.2017, 11:08


ПОЛИТИКА
Османи: Парите ќе бидат двојазични
Од три до пет илјади евра казна за неупотреба на албанскиот јазик, двојазични пари, собраниски седници на албански јазик, министрите во владата ќе зборуваат на нивниот јазик, судските процеси ќе бидат двојазични ако во нив има Албанец, а двојазични ќе бидат и информативните табли.
24.02.2017, 10:16


ПОЛИТИКА
Британскиот министер Данкан на средба со претседателот Иванов
Претседателот Ѓорге Иванов денеска ќе го прими сер Алан Данкан, државен министер за Европа и Америка на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска.
24.02.2017, 10:07


МАКЕДОНИЈА
Железничкиот сообраќај во Македонија сè уште во застој
Железничкиот патнички и товарен сообраќај во Македонија седми ден е целосно блокиран поради протестот на вработените во претпријатијата во Македонски железници, кои бараат исплата на јануарската плата.
24.02.2017, 10:00


СКОПЈЕ
Девет сообраќајки во Скопје во изминатото деноноќие
Девет сообраќајни незгоди се случиле во текот на изминатите 24 часа на подрачјето на СВР Скопје. Од нив, четири се со телесни повреди, а три со материјална штета.
24.02.2017, 09:58

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Ова е осомничениот за грозоморното убиство на Кристина: Син е на познат угостител, прегазил татко на 8 деца
Осомничениот за убиството на 18-годишната Кристина Крупљан, е син на познат угостител кој наводно по...
КУРИЛСКИ ОСТРОВИ
Тука Втората светска војна уште трае: Русија распоредува оружје и војска, Јапонија остро протестира
ПОЛИТИКА
Бујар Османи: Нема менување на знамето и химната, за двојазичноста се договоривме
ТУРЦИЈА
Крај на Турција на Ататурк: Ердоган дозволи носење на хиџаб во војската, последниот бастион на секуларната држава
РЕГИОН
Бугарски генерал: Србија станува главен фактор во регионот, Русија ги вооружува, а нас НАТО ништо!

ВИДЕО ВЕСТИ

Девојката која го отрула полубратот на Ким Јонг Ун, минатата година пеела на Идол!
Четири дена пред Ким Јонг Нам да биде убиен на аеродромот во Куала Лумпур, таа објавила фотографија во маичка со натпис "LOL", која е премногу слична на осомничената која ја фатиле камерите.
ПОЛИТИКА
Османи: Парите ќе бидат двојазични
ДНЕВНА ДОЗА ИСТОРИЈА
Тој ја поттикнал идеологијата на Студената војна помеѓу СССР и САД: На крајот се покајал, но премногу доцна
КИНА
Се фрлаат под автомобил за 3 евра отштета: Лажни жртви на сообраќајки развиле бизнис од тоа

ФОТО  
20 од најмоќните фотографии од изминатата недела според Reuters

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
САД
Паника во Америка: Огромната дупка во највисоката брана во близина на Сан Франциско продолжува да се шири!
СКОПЈЕ
Страшна сообраќајка на Партизанска со Октомвриска во 4 часот изутринава
СФРЈ
ЦИА ги објави информациите за нападот на СФРЈ: Чекале Тито да умре, а потоа Брежњев да почне
ОХРИД
Ова е убиецот од Охрид: Соседот од втор спрат со нож ја убил Спаса Бојоска, а еве што направил со парите
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: