АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
4
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ
АР: Литванските елфови во битка против пропагандата на руските тролови
28.12.2016 | 14:17
Извор: Макфакс
Прочитано: 1066 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Елфови против тролови – звучи како битка од филмскиот серијал „Господар на прстените“, но за 43-годишниот Литванец Рикардас Савукинас, ова е битка која повеќе не е фантазија, пишува АР.

Савукинас, бизнис консултант и блогер, е дел од неформалната интернет армија на Литванија која што се обидува да ги сопре, како што ги нарекуваат „говорот на омраза и проруската пропаганда“ во земјата.

„Јас сум само еден нормален човек од Литванија и граѓанин кој забележа дека руската пропаганда се шири во земјата преку голем број на групи на Фејсбук. Гледајќи го ова, сфатив дека не станува збор за нормално нешто“, вели Савукинас во интервју за АР.

Литванските волонтери, кои заедно со Савукинас себеси се нарекуваат „елфови“, патролираат по социјалните мрежи, координирајќи ги своие акции преку Фејсбук и Скајп и ги откриваат и пријавуваат лажните профили кои се појавуваат на овие мрежи. Според Савукинас, во обичен ден тие пријавуваат од 10 до 20 лажни профили.

Наодите за руското „мешање“ на двете страни од Атлантикот се се почести во последниот период, како што беше случај со претседателските избори во САД минатиот месец, а претходно пак, исто така и Германија ја обвини Москва дека се обидува да ја дестабилизира земјата со пропаганда и сајбер напади во пресрет на парламентарните избори кои ќе се одржат во земјата следната година.

Литванија, како и останатите балтички земји, долго време во минатото беше под влијанието на Москва, а сега се повеќе стравува од истото, пред се поради случувањата во Украина и анексијата на Крим од страна на Русија во 2014-та година.

Војната на „елфовите против троловите“ на Фејсбук е само едно поле каде се одвива битката, а медиумите и веб сајтовите исто така се дел од оваа битка. „Во последниот период препознавме дека има доста голема и постојана кампања на дезинформација против нашето општество“, изјавил Томас Цепонис, аналитичар во литванската армија. Цепонис додал дека моќта на пропагандата ја нема силата на тенковите или авионите, но дека сепак таа е насочена „кон голем број на цели“.

Популарната литванска TV3 телевизија е еден од медуимите во земјата кој постојано е цел на хакерски напади, а минатиот месец пак, Литванија ја забрани и руската телевизија „РТР Планета“, откако руски политичар направил антиамерикански коментари, протолкувани како „најави за војна и омраза“. Слични тримесечни забрани кон медиуми во руска сопственост биле направени и во последните неколку години, додава АР.

НАЈНОВО ОД АНАЛИЗИ  
АНАЛИЗА
Кремљ покажува загриженост околу Трамп: Дали Путин конечно сфати со кого има работа?
Може да се каже дека целиот руски државен врв се радуваше кога Доналд Трамп победи на претседателските избори во САД, но се додека Путин не сфати со кого има работа.
14.02.2017, 12:11


МАФИЈА
Удар за мафијата преку семејството: Како Италија им ја одзема „иднината" на најопасните мафијаши...
Калабрискиот судија смета дека и децата на криминалците имаат право на нормален живот и слобода на избор. Од 2012-та до денес, околу 40 деца на возраст од 12 до 16 години се сместени далеку од лошото влијание на нивните криминални семејства.
13.02.2017, 19:00


ЕУ
2.000 евра е минимална плата во оваа земја - а еве колкави се минималните плати во остатокот од ЕУ
Брисел - највисоката минимална плата во ЕУ, во износ од 2.000 евра, во моментов се плаќа во Луксембург, а на дното на листата се Македонија и Бугарија со минимална плата од 235 евра, според Агенцијата на Европската Унија за статистика, Евростат.
13.02.2017, 15:14


АНАЛИЗА
Целиот свет учи од нив: Како Исланд се справи со тинејџерската наркоманија?
На Исланд, бројот на тинејџерите кои што консумираат алкохол, пушат цигари и се дрогираат драстично опадна во последните 20 години, а за тоа најзаслужна е националната програма. Зошто другите земји не го следат овој пример?
06.02.2017, 12:41


ЕКОНОМИЈА
Кога доларот ќе стане светски проблем?
Насоката на движење ќе биде едно од клучните прашања во 2017-та поради тоа што валутата, чија вредност во предходните години забележа раст за 20 проценти, сигурно ќе предизвика реакции кај главните актери на пазарот.
04.02.2017, 16:49

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Ова е убиецот од Охрид: Соседот од втор спрат со нож ја убил Спаса Бојоска, а еве што направил со парите
Тој честопати ја посетувал Спаса Бојоска при што од неа барал пари на заем, а истото го правел и со ...
СВЕТ
Миа Калифа ги сними најгледаните порно филмови, па поради тоа сега џихадистите ѝ се закануваат дека ќе ја убијат
РУСИЈА
Рускиот министер за одбрана со остра порака до Британците: На грбот имате лав, но не се сите мачки - лавови!
СВЕТ
Нови детали за исчезнувањето на малата Медлин: Еве што се случило кобната ноќ
СКОПЈЕ
Јанева и Фетаи казнети по 2.000 евра на рочиштето за „шлаканици“

ВИДЕО ВЕСТИ

Нови детали за исчезнувањето на малата Медлин: Еве што се случило кобната ноќ
Нејзините родители Кејт и Гери сè уште се надеваат дека ќе ја пронајдат жива, а оваа година навршуваат десет години од нејзиното исчезнување.
ОХРИД
Ова е убиецот од Охрид: Соседот од втор спрат со нож ја убил Спаса Бојоска, а еве што направил со парите
КАЛИФОРНИЈА
Калифорнија под вода: Поради страшните поплави се евакуираат луѓе, ситуацијата е сè полоша
МИНХЕН
Доктор Џекил и г-дин Хајд: Европа во ист ден ги виде двете лица на американската политика

ФОТО  
20 од најмоќните фотографии од изминатата недела според Reuters

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ИТАЛИЈА
Филмска одмазда: Ја одмаздил својата сопруга на неверојатен начин
САД
Паника во Америка: Огромната дупка во највисоката брана во близина на Сан Франциско продолжува да се шири!
СКОПЈЕ
Страшна сообраќајка на Партизанска со Октомвриска во 4 часот изутринава
СФРЈ
ЦИА ги објави информациите за нападот на СФРЈ: Чекале Тито да умре, а потоа Брежњев да почне
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: