АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
4
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ
Светот во 2017-та година: Русите „атакуваат" на Балтикот, Трамп на Кинезите...
28.12.2016 | 11:37
Извор: Точка
Прочитано: 3682 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Турбулентната 2016-та година се наоѓа пред крајот, а судејќи според случувањата во меѓународните односи, дефинитиво не очекува интересна 2017-та година.

Аналитичарите на надворешната политика прогнозираат дека Русија ќе повлече повеќе потези против Балтичките земји, дека Башар Ал Асад ќе остане на власт во Сирија, дека САД ќе ги „притиснат“ Кинезите, а Трамп нема да го поништи иранскиот договор.

Порталот Business Insider направи листа од 10-те геополитички случувања кои што би можеле да бидат во центарот на вниманието на светската јавност идната година.

Русија повлекува потези против Балтичките земји – Се очекува идната година Москва повеќе да го насочи вниманието кон Балтикот. Русија уште во август оваа година ги размести своите ракети во близина на Литванија и Полска, а НАТО Алијансата на тоа одговори со разместување на своите сили долж своите источни граници.


Напад на Рака – Моќта на Исламската држава опаѓа, а тоа ќе продолжи и идната година. Американските воени лидери нагласуваат дека ќе треба да помине долго време додека Мосул не биде целосно обезбеден. Ако ирачкиот град биде целосно ослободен, тогаш се очекува копнен напад на Рака – најголемото упориште на Исламската држава во Сирија.

Исламската држава ќе „завладее“ на социјалните мрежи – До крајот на 2017-та година џихадистите ќе го зголемат своето присуство на интернет и посебно на социјалните мрежи и со тоа ќе го одржуваат „Калифатот“ во „онлајн живот“.

Нови напади на бомбаши-самоубијци – Исламската држава нема да мирува ниту минатата година, иако веќе има претрпено сериозни удари. Џихадистите ќе ги зголемат своите пропагандни напори за да регрутираат нови борци и се очекува и идната година да бидат изведени големи терористички напади.


Трговска војна помеѓу САД и Кина – Неодамнешното кинеско запленување на американски подводен дрон во водите на Јужното кинеско море значи дека Американците ќе одговорат на тоа. Со етикетирањето на Кина како манипулатор на валутата, ќе започне трговска војна со Пекинг, ќе бидат поддржувани властите на Тајван, или пак ќе бидат засилени „морските патроли“ во Јужното кинеско море. Ова се само некои од „алатките“ со кои што Трамп ќе ги нападне Кинезите.

Трамп нема да го поништи договорот со Иран – Наместо да го поништи иранскиот договор, новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп ќе создаде „отровно“ опкружување кога станува збор за вложувањата во Иран и ќе користи „мека моќ“ да ги одврати американските компании и сојузниците од „богатењето“ на Иран.

Трамп и Куба – Трамп го осуди постигнатиот договор на Обама со кубанските власти и се закани дека ќе го поништи доколку Куба не се согласи на „подобар“ договор. После смртта на Фидел Кастро, Доналд Трамп изјави дека се надева дека „после долгогодишните ужаси, прекрасниот кубански народ конечно ќе живее слободно како што заслужува“.


Ограда на американско-мексиканската граница – Засега не е познато дали навистина ќе биде изградена ограда на американско-мексиканската граница, но како што пренесува Business Insider, едно е јасно, а тоа е дека таквата граница нема да го сопре протокот на мигранти и дрога од Мексико.

Исчезнува FARC бунтовничката група од Колумбија – Во Колумбија после половина век успешно беше постигнат мировен договор, а членовите на FARC веќе започнаа да ја претвораат организацијата во политичка партија. Додека FARC си заминува, други криминални групи доаѓаат на нивното место, а најголема е Национал-ослободителната војска која што ги зголемила нападите во обид да ги заземе териториите кои што ги напушта моќниот FARC.

Асад останува на власт – После ослободувањето а Алепо, сирискиот претседател Башар Ал Асад и неговите руски и ирански сојузници ја зацементираа својата позиција во контролата на најголемиот дел од источна Сирија и најголемите градови во оваа земја.

НАЈНОВО ОД АНАЛИЗИ  
АНАЛИЗА
Кремљ покажува загриженост околу Трамп: Дали Путин конечно сфати со кого има работа?
Може да се каже дека целиот руски државен врв се радуваше кога Доналд Трамп победи на претседателските избори во САД, но се додека Путин не сфати со кого има работа.
14.02.2017, 12:11


МАФИЈА
Удар за мафијата преку семејството: Како Италија им ја одзема „иднината" на најопасните мафијаши...
Калабрискиот судија смета дека и децата на криминалците имаат право на нормален живот и слобода на избор. Од 2012-та до денес, околу 40 деца на возраст од 12 до 16 години се сместени далеку од лошото влијание на нивните криминални семејства.
13.02.2017, 19:00


ЕУ
2.000 евра е минимална плата во оваа земја - а еве колкави се минималните плати во остатокот од ЕУ
Брисел - највисоката минимална плата во ЕУ, во износ од 2.000 евра, во моментов се плаќа во Луксембург, а на дното на листата се Македонија и Бугарија со минимална плата од 235 евра, според Агенцијата на Европската Унија за статистика, Евростат.
13.02.2017, 15:14


АНАЛИЗА
Целиот свет учи од нив: Како Исланд се справи со тинејџерската наркоманија?
На Исланд, бројот на тинејџерите кои што консумираат алкохол, пушат цигари и се дрогираат драстично опадна во последните 20 години, а за тоа најзаслужна е националната програма. Зошто другите земји не го следат овој пример?
06.02.2017, 12:41


ЕКОНОМИЈА
Кога доларот ќе стане светски проблем?
Насоката на движење ќе биде едно од клучните прашања во 2017-та поради тоа што валутата, чија вредност во предходните години забележа раст за 20 проценти, сигурно ќе предизвика реакции кај главните актери на пазарот.
04.02.2017, 16:49

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Ова е убиецот од Охрид: Соседот од втор спрат со нож ја убил Спаса Бојоска, а еве што направил со парите
Тој честопати ја посетувал Спаса Бојоска при што од неа барал пари на заем, а истото го правел и со ...
СВЕТ
Миа Калифа ги сними најгледаните порно филмови, па поради тоа сега џихадистите ѝ се закануваат дека ќе ја убијат
РУСИЈА
Рускиот министер за одбрана со остра порака до Британците: На грбот имате лав, но не се сите мачки - лавови!
СВЕТ
Нови детали за исчезнувањето на малата Медлин: Еве што се случило кобната ноќ
СКОПЈЕ
Јанева и Фетаи казнети по 2.000 евра на рочиштето за „шлаканици“

ВИДЕО ВЕСТИ

Нови детали за исчезнувањето на малата Медлин: Еве што се случило кобната ноќ
Нејзините родители Кејт и Гери сè уште се надеваат дека ќе ја пронајдат жива, а оваа година навршуваат десет години од нејзиното исчезнување.
ОХРИД
Ова е убиецот од Охрид: Соседот од втор спрат со нож ја убил Спаса Бојоска, а еве што направил со парите
КАЛИФОРНИЈА
Калифорнија под вода: Поради страшните поплави се евакуираат луѓе, ситуацијата е сè полоша
МИНХЕН
Доктор Џекил и г-дин Хајд: Европа во ист ден ги виде двете лица на американската политика

ФОТО  
20 од најмоќните фотографии од изминатата недела според Reuters

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ИТАЛИЈА
Филмска одмазда: Ја одмаздил својата сопруга на неверојатен начин
САД
Паника во Америка: Огромната дупка во највисоката брана во близина на Сан Франциско продолжува да се шири!
СКОПЈЕ
Страшна сообраќајка на Партизанска со Октомвриска во 4 часот изутринава
СФРЈ
ЦИА ги објави информациите за нападот на СФРЈ: Чекале Тито да умре, а потоа Брежњев да почне
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: