АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
4
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ
Transparency International: Политичките елити на Балканот имаат преголема моќ
10.11.2016 | 16:49
Извор: Макфакс
Прочитано: 1231 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Борбата против корупцијата во земјите од западен Балкан и Турција заостанува, што го доведува во ризик пристапувањето на овие земји во Европската унија (ЕУ), се оценува во извештајот на организацијата Transparency International, објавен во четвртокот, пренесува РСЕ.

Во извештајот се наведува дека политичките елити имаат преголема моќ, а меѓу останатото стои дека нивото на корупцијата и слабото управување во земјите од западен Балкан и Турција ја става во опасност и онака кревката стабилност во овој регион.

Иако многу од земјите кои се опфатени во овој извештај (Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Македонија, Црна Гора, Србија и Турција) презеле силни чекори за развој на антикорупциски систем, напредокот е бавен и воглавно тој е само на хартија. Законите се донесени но не се спроведуваат, а независноста на медиумите и граѓанското општество исто така се изложени на закани.

Во извештајот стои дека политичките партии се најмалку транспарентни, имаат најголема моќ и ретко се санкционирани поради корупција, што силно влијае врз останатите столбови на националните системи. Кршењето на правилата за време на изборните кампањи скоро никогаш не се санкционирани, а тие што имаат многу пари можат да влијаат на изборите, се заклучува во извештајот.

Примери на директна и индиректна манипулација на политичките системи во регионот има многу: обиди за купување на гласови (БиХ, Црна Гора), манипулација на медиумското покривање на политичките противници (БиХ, Македонија, Црна Гора, Србија, Турција), отпуштање на државните службеници кои не се поврзани со владејачката елита (Македонија), распад на опозициските партии на основа на обвинувања за загрозување на државната безбедност (Турција), давање на ограничена државна помош на помалите опозициски партии (Црна Гора, Турција), злоупотреба на јавните средства за изборни цели (Црна Гора, Србија) и партиска контрола на државните претпријатија (сите земји од западен Балкан).

Медиумите и институциите на граѓанското општество ширум регионот се изложени на директни и индиректни притисоци, вклучувајќи и физички закани и напади (Албанија, БиХ, Македонија, Црна Гора, Србија, Турција), дискредитирачки кампањи и тужби за клевети (Албанија, БиХ, Македонија, Србија), финансирање на провладини медиуми преку партиски средства (БиХ, Македонија) и користење на даночни инспекии и нееднаква примена на законот поради заплашување на медиумите кои ја критикуваат владата (БиХ, Македонија, Турција).

Медиумскиот сектор во сите земји се карактеризира со контрола од страна на владејачката структура и надворешно мешање кое доведува до автоцензура, што ги оневозможува медиумите независно да известуваат. Во извештаите се понудени и клучни препораки: влијанието над судството и обвинителството мора да биде намалено во корист на обезбедувањето на транспарентни и објективни системи за именување и разрешување на судии и обвинители, сите обвинувања за закани и насилство над новинари и претставници на граѓанското општество мораат да се испитаат без одложување, а за оние обвинувања за кои ќе се утврди дека се основани да се спроведат соодветни казни, потоа да се има поголем и координиран увид во финансирањето на активностите и кампањите на политичките партии, како и кршењето на изборните прописи да биде доследно казнувано.

НАЈНОВО ОД АНАЛИЗИ  
АНАЛИЗА
Кремљ покажува загриженост околу Трамп: Дали Путин конечно сфати со кого има работа?
Може да се каже дека целиот руски државен врв се радуваше кога Доналд Трамп победи на претседателските избори во САД, но се додека Путин не сфати со кого има работа.
14.02.2017, 12:11


МАФИЈА
Удар за мафијата преку семејството: Како Италија им ја одзема „иднината" на најопасните мафијаши...
Калабрискиот судија смета дека и децата на криминалците имаат право на нормален живот и слобода на избор. Од 2012-та до денес, околу 40 деца на возраст од 12 до 16 години се сместени далеку од лошото влијание на нивните криминални семејства.
13.02.2017, 19:00


ЕУ
2.000 евра е минимална плата во оваа земја - а еве колкави се минималните плати во остатокот од ЕУ
Брисел - највисоката минимална плата во ЕУ, во износ од 2.000 евра, во моментов се плаќа во Луксембург, а на дното на листата се Македонија и Бугарија со минимална плата од 235 евра, според Агенцијата на Европската Унија за статистика, Евростат.
13.02.2017, 15:14


АНАЛИЗА
Целиот свет учи од нив: Како Исланд се справи со тинејџерската наркоманија?
На Исланд, бројот на тинејџерите кои што консумираат алкохол, пушат цигари и се дрогираат драстично опадна во последните 20 години, а за тоа најзаслужна е националната програма. Зошто другите земји не го следат овој пример?
06.02.2017, 12:41


ЕКОНОМИЈА
Кога доларот ќе стане светски проблем?
Насоката на движење ќе биде едно од клучните прашања во 2017-та поради тоа што валутата, чија вредност во предходните години забележа раст за 20 проценти, сигурно ќе предизвика реакции кај главните актери на пазарот.
04.02.2017, 16:49

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Ова е убиецот од Охрид: Соседот од втор спрат со нож ја убил Спаса Бојоска, а еве што направил со парите
Тој честопати ја посетувал Спаса Бојоска при што од неа барал пари на заем, а истото го правел и со ...
СВЕТ
Миа Калифа ги сними најгледаните порно филмови, па поради тоа сега џихадистите ѝ се закануваат дека ќе ја убијат
РУСИЈА
Рускиот министер за одбрана со остра порака до Британците: На грбот имате лав, но не се сите мачки - лавови!
СВЕТ
Нови детали за исчезнувањето на малата Медлин: Еве што се случило кобната ноќ
СКОПЈЕ
Јанева и Фетаи казнети по 2.000 евра на рочиштето за „шлаканици“

ВИДЕО ВЕСТИ

Нови детали за исчезнувањето на малата Медлин: Еве што се случило кобната ноќ
Нејзините родители Кејт и Гери сè уште се надеваат дека ќе ја пронајдат жива, а оваа година навршуваат десет години од нејзиното исчезнување.
ОХРИД
Ова е убиецот од Охрид: Соседот од втор спрат со нож ја убил Спаса Бојоска, а еве што направил со парите
КАЛИФОРНИЈА
Калифорнија под вода: Поради страшните поплави се евакуираат луѓе, ситуацијата е сè полоша
МИНХЕН
Доктор Џекил и г-дин Хајд: Европа во ист ден ги виде двете лица на американската политика

ФОТО  
20 од најмоќните фотографии од изминатата недела според Reuters

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ИТАЛИЈА
Филмска одмазда: Ја одмаздил својата сопруга на неверојатен начин
САД
Паника во Америка: Огромната дупка во највисоката брана во близина на Сан Франциско продолжува да се шири!
СКОПЈЕ
Страшна сообраќајка на Партизанска со Октомвриска во 4 часот изутринава
СФРЈ
ЦИА ги објави информациите за нападот на СФРЈ: Чекале Тито да умре, а потоа Брежњев да почне
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: