АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
7
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ
Кина: Животите на милиони луѓе загрозени поради арсен во вода
23.08.2013 | 15:57
Извор: Нетпрес
Прочитано: 447 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Скоро 20 милиони луѓе во Кина би можеле да бидат изложени на влијанието на вода контаминирана со арсен, покажуваат резултатите од најновото истражување.

Научниците го искористиле информациите за геологија на Кина за да се утврди на кои подрачја има присуство на арсен. Извештајот е објавен во весникот „Наука“.

Арсенот по природен пат се појавува во кората на Земјата, но може да биде многу опасен по здравјето на луѓето доколку влезат во подземните води. Во последиците влегува канцерот и други видови на заболувања на кожата, белите дробови, црниот дроб и бубрезите.

Се проценува дека во Кина постојат повеќе од десет милиони бунари од кои се вади вода за пиење, а секој треба да ја провери за да се утврди дали водата содржи токсични материи. Тој процес би можел да трае со децении.

НАЈНОВО ОД СВЕТ  
СВЕТ
Твитер е на мета на џихадистите: Им ги блокирале профилите, а тие сега бараат одмазда и се закануваат со смрт
„Започнавте војна која ќе ја изгубите. Од почетокот ви рековме дека ова не е ваша војна, но вие не сфативте и продолживте да ги блокирате нашите профили на Твитер, но ние секогаш се враќавме“, пишувало во соопштението на припадниците на Исламската држава.
02.03.2015, 21:31


ИНДИЈА
Морничав ритуал: „Гуру” убедил 400 мажи да се кастрираат поради Бог
Гуру Гурмет Рам Рахим Синг убедил околу 400 мажи да си ги отсечат сопствените тестиси за на тој начин да му се „приближат на Севишниот“. Гуру Синг инаку важи за мултимилијардер, а има повеќе од 50 милиони следбеници ширум светот.
02.03.2015, 20:27


МОСКВА
Украинската манекенка тврди: "Не ме пуштаат да си одам во Украина, не го видов лицето на убиецот"
Украинската манекенка, Ана Дурицкаја, која била во друштво на рускиот опозиционер Борис Немцов кога бил убиен во петокот во Москва, изјавила дека не го видела убиецот, туку само неговиот автомобил, како и тоа дека на полицијата ѝ кажала сè што знае. Таа вели дека не разбира зошто не ѝ дозволуваат да ја напушти Русија.
02.03.2015, 20:10


КЛИВЛЕНД
Скандал во САД: 12-годишно дете е само виновно што полицијата го убила!
Двајца бели полицајци го убиле црниот Тамир покрај игралиштето, а дури потоа утврдиле дека детето во рака држело пиштол играчка!
02.03.2015, 18:07


ИСИС
Кога ќе помислите дека повеќе никој и ништо не може да ве шокира, токму ИСИС ќе направи нешто вакво!
Методите со кои џихадистите на Исламската држава се служат се дефинитивно под секое ниво на човечност. Овојпат на мајка која си го побарала сопствениот син, тие ѝ соопштиле дека тукушто го изела!
02.03.2015, 16:51

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Си одиш на пазар и си одбираш невеста: Бугарски пазар за невести
Верувале или не, во Бугарија постои пазар на невести. Тој се одржува четири пати годишно, а тогаш мл...
ИСИС
Кога ќе помислите дека повеќе никој и ништо не може да ве шокира, токму ИСИС ќе направи нешто вакво!
ШТИП
Детали за самоубиството на газдата на Фиком
МОСКВА
Руските оперативци ја анализираат снимката: Кој е човекот кој излегува до Ладата на смртта?
ШТИП
Газдата на "Фиком" пронајден мртов во затворот во Штип

ВИДЕО ВЕСТИ

Морничав ритуал: „Гуру” убедил 400 мажи да се кастрираат поради Бог
Гуру Гурмет Рам Рахим Синг убедил околу 400 мажи да си ги отсечат сопствените тестиси за на тој начин да му се „приближат на Севишниот“. Гуру Синг инаку важи за мултимилијардер, а има повеќе од 50 милиони следбеници ширум светот.
КЛИВЛЕНД
Скандал во САД: 12-годишно дете е само виновно што полицијата го убила!
ЖЕНЕВА
За новинарите ни збор: Два пати тајно разговарале за Украина, и ја "заобиколиле" седмата сила
МОСКВА
Руските оперативци ја анализираат снимката: Кој е човекот кој излегува до Ладата на смртта?

ФОТО  
Најдобрите фотографии од Sony World Photography Awards 2015

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ПОЛИТИКА
На интернет се појави видео во 4 дела од Бошковски, освен еден мал 'сомнителен' момент!
ИСЛАМСКА ДРЖАВА
Најновиот потег на ИСИС ја смрзнува крвта во жилите: Лоцирале нова мета!
МАСОВНИ УБИЈЦИ
Ова се најголемите масовни убијци во историјата, на листата се нашол и Јосип Броз Тито
САД
Српската убавица ја претчувствувала смртта? Погледнете што напишала покрај сликата со Тајра Бенкс
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2015 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: