Даде 60 поени и замина во историјата: На денешен ден Коби го одигра мечот од соништата и го растажи светот со 2 збора

На денешен ден, 13 април, пред точно 5 години, Коби Брајант го одигра својот последен натпревар во кариерата. Тие играа со Јута Џез, а неговата партија ги чинеше Џезерите плеј-оф. Неверојатниот „Мамба“ даде 60 поени и погоди шут за победа. На крајот, тој ги растажи сите со само два збора: „Mamba Out“.