Жив штит од мајки за поддршка на демонстрантите во паркот Гези

Нетпрес

14/06/2013

09:41

1.395

Големина на фонт

а а а

Турските мајки ги поддржаа синоќа демонстрантите во паркот Гези на плоштадот Таксим во Истанбул.

Мајките се фатиле за раце и направиле жив штит извикувајќи „Абдулах Чомерт е наше дете“ во чест на загинатото младо момче при протестите во паркот Гези.

Потоа турските мајки информирале дека нивните деца се исто така во паркот Гези и дека тие го поддржуваат нивниот отпор.


Спонзорирани линкови

Маркетинг