Словенија дозволи брак на истополови парови и посвојување деца

Макфакс

05/10/2022

11:45

4.298

Големина на фонт

а а а

Словенечкиот парламент усвои амандман со кој се дозволуваат истополови бракови и посвојување деца во истополови бракови, по одлуката на Уставниот суд.

Словенија станува првата земја во Источна Европа која усвои ваков закон, додека повеќето земји во регионот не дозволуваат ни истополови граѓански заедници и бракови.

Во соседна Унгарија, зборувањето за хомосексуалноста пред малолетници е казниво со парична казна од минатото лето.Спонзорирани линкови

Маркетинг