Малку поинаква загатка: Дали ќе успеете да одговорите, без да „ѕирнете“?

Точка

03/10/2022

19:19

8.882

Големина на фонт

а а а

Загатките се многу повеќе од едноставни трикови. Решавањето на вакви загатки ја зголемува моќта на мозокот и ја одржува вашата меморија силна.

За да одговорите на која било класична загатка, вклучително и оваа пред вас, ќе мора да користите креативен, помалку директен процес на размислување за да ја решите. И решението нема да биде директно пред вас.

Иако одговорот е малку подолу, не „мамете“, тестирајте се себеси и вашиот тек на мисли.

Загатката:

Арапски шеик е стар и мора да го остави своето богатство на еден од неговите два сина. Затоа, тој дава предлог:

И двајцата синови ќе ги јаваат своите камили и ќе се тркаат, но камилата што последна ќе ја помине целната линија ќе освои богатство за својот сопственик.

За време на трката, двајцата браќа бесцелно талкале во пустината со денови, ниту еден не сакал да ја помине целта.

Во очај, тие побарале совет од мудар човек.

По советот на мудрецот, браќата скокнале на камилите и се упатиле кон целта.

Што им рекол овој мудар човек?

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

Одговор:

Правилата на трката биле сопственикот на последната камила што ќе ја помине црвената линија, да го освои богатството. 

Мудрецот едноставно им рекол да ги заменат камилите.
Спонзорирани линкови

Маркетинг