(Видео) Зеленски со порака до Русите: Ќе ве убиваат, еден по еден, се додека е Путин на власт

Макфакс

02/10/2022

10:47

1.624

Големина на фонт

а а а

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, во ноќно обраќање изјави дека Русите ќе бидат убивани еден по еден се додека на власт е рускиот претседател Владимир Путин, кој ја нареди инвазијата врз Украина.

„Додека сите вие ​​самите не го решите проблемот од кој почна сè, што ја почна оваа бесмислена војна против Украина, ќе бидете убивани еден по еден, станувајќи жртвени јарци, бидејќи не признавате дека оваа војна е историска грешка за Русија“, рече Зеленски во своето редовно ноќно обраќање.

Украинскиот претседател додаде дека наскоро армијата, која од вчера го контролира градот Лиман, во регионот Доњецк, што е под руска контрола, ќе поврати и други градови во регионот.

„Во текот на неделата над Донбас се вееја нови украински знамиња, а следната недела ќе ги има уште повеќе“, додаде Зеленски.

During this week, there were more Ukrainian flags in Donbas. It will be even more in a week.

What then is a pseudo-referendum? Are there two Donetsk regions? Two villages of Yampil, Donetsk region? Are there two villages of Torske?

The Ukrainian movement will continue.

The Ukrainian flag is already in Lyman, Donetsk region. Fighting is still going on there. But there is no trace of any pseudo-referendum there.

It is logical for Ukraine. And for the enemy, there will be more and more such "mismatches."

Ukraine will return its own. Both in the east and in the south. And what they tried to annex now, and Crimea, which has been called annexed since 2014.

Our flag will be everywhere.

Posted by Володимир Зеленський on Saturday, 1 October 2022Спонзорирани линкови

Маркетинг