(Видео) Украина: Влеговме во Лиман

Макфакс

01/10/2022

17:28

2.454

Големина на фонт

а а а

Украинските сили влегоа во градот Лиман, изјави портпаролот Серхиј Череваџи.

Лиман се наоѓа во регионот на Доњецк и руската армија го користела како важен транспортен центар.

Се претпоставува дека околу 5.000 руски војници биле таму пред да бидат опколени од украински војници утринава.Спонзорирани линкови

Маркетинг