СЗО: Повеќе од 35.000 случаи на мајмунски сипаници во светот

Макфакс

17/08/2022

18:24

705

Големина на фонт

а а а

Над 35.000 случаи на мајмунски сипаници се регистрирани во 92 земји и територии во светот, што е зголемување за 20 отсто во однос на претходната недела, додека бројот на починати е 12.

Ова го изјави денеска генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) – Тедрос Аданом Гебрејесус.

„Повеќе од 35.000 случаи на мајмунски сипаници се пријавени во СЗО од 92 земји и територии со 12 смртни случаи“, рече тој, пренесе ТАСС.

Како што наведе, минатата недела се пријавени близу 7.500 случаи на мајмунски сипаници.Спонзорирани линкови

Маркетинг