Напиток кој ги чисти артериите, го регулира крвниот притисок и го одржува здравјето на бубрезите - доволни се 2 чаши дневно

Точка

09/08/2022

19:39

13.448

Големина на фонт

а а а

Крвниот притисок е како термометар за здравјето. Високиот крвен притисок значи дека вашето срце работи потешко за да испумпа крв, а тоа е опасно бидејќи може да доведе до инфаркт, церебрална тромбоза или оштетување на бубрезите.

Од таа причина е многу важно да го контролирате крвниот притисок.

Овој напиток многумина го знаат како милениумски германски рецепт кој се состои од 3 моќни состојки: лимон, лук и ѓумбир. Секоја од овие состојки е исклучително добра за здравјето, но нивната комбинација прави чуда. Лимонот кој е богат со витамин Ц, исто така има алкални својства кои го регулираат pH нивото во телото.

Потребни состојки:

- 4 главици лук
- 4 центиметри корен од ѓумбир
- 4 лимони
- 2 литри вода


Начин на подготовка:

Добро измијте го лимонот и ѓумбирот, а потоа исечкајте го лимонот на кришки. Излупете го ѓумбирот и лукот, па ставете ги состојките во блендер. Блендирајте додека не добиете хомогена смеса.

Ваквата мешавина ставете ја во тенџере на оган и загрејте ја. Потоа полека додавајте вода и оставете да зоврие. Откако ќе зоврие, тргнете ја од оган и оставете да се излади, а потоа ставете ја во шише и чувајте ја во фрижидер.

Задолжително пијте по една чаша од овој напиток секое утро на празен стомак, а препорачливо е да го консумирате напитокот и 1 до 2 часа пред спиење.

За кратко време ќе забележите дека вашиот крвен притисок е регулиран и стабилизиран, а вашите артерии ќе бидат исчистени од мастите кои се таложат во нив.Спонзорирани линкови

Маркетинг