Европарламентарци: Србија итно треба да го преиспита својот став кон Русија

Макфакс

07/07/2022

13:10

5.364

Големина на фонт

а а а

Застапниците во Европскиот парламент сакаат Србија да го преиспита својот став кон Русија, пренесува „Euro news“.

Од почетокот на руската инвазија во Украина официјален Белград одржува блиски контакти со Русија, спротивно на ставот на ЕУ.

Вчера членовите на Европскиот парламент одобрија годишен извештај за проценка во која се изразува жалење што Србија не ги усклади санкциите на ЕУ за Русија. Текстот е усвоен со 523 гласа за, 78 против и 34 воздржани.

„Постои итност во случајот со Србија да направи промени `дома` во врска со ставот кон Русија. Тоа е земја која секогаш гледала во различни правци, кога станува збор за надворешната политика. Мислам дека сега е време Србија да одлучи каде стои и се надевам дека ќе донесат јасна одлука кон Европа“ рече европарламентарецот, Владимир Билчик.Спонзорирани линкови

Маркетинг