Лавров пристигна на самитот Г20, денеска ќе разговара со колегите од Турција и Кина

Макфакс

07/07/2022

12:19

1.343

Големина на фонт

а а а

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска ќе разговара со турските и кинеските колеги на маргините на состанокот на министрите за надворешни работи на Г-20 во Индонезија, се наведува во соопштението на МНР.

Лавров утре треба да одржи и серија средби со колегите од другите земји од Г20.

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, претходно изјави дека страните ќе разговараат за итните прашања поврзани со зајакнувањето на основите на мултилатерализмот во полицентричен свет, обезбедувањето храна и енергетска безбедност.

„Се очекува посебно внимание да се посвети на враќањето на економскиот раст, решавањето на последиците од пандемијата на коронавирусот и спроведувањето на целите за одржлив развој во светлината на енергетската транзиција и дигиталната трансформација“ наведе таа, пренесе ТАСС.Спонзорирани линкови

Маркетинг