Јоги Ферел ќе биде „новиот Мекејлеб“ во кошаркарската репрезентација на Македонија

Макфакс

05/07/2022

10:52

19.229

Големина на фонт

а а а

Американскиот кошаркар Јоги Ферел ќе биде изборот на раководството на КФСМ за нов натурализиран кошаркар кој во иднина треба да го носи дресот на македонскиот национален тим.

Селекторот Драган Бајиќ на вчерашната прес-конференција, по шестиот пораз во квалификациите за СП 2023 во исто толку натпревари, најави дека Македонија би била барем за 30% посилна доколку добие нов плејмејкер.

Досега Македонија најчесто носеше „американска помош“ на центарските позиции, со Хендрикс, Вајли, Витингтон, но новиот селектор Бајиќ смета дека на кошаркарската репрезентација најмногу ѝ недостига квалитетен плејмејкер, со оглед на честите отсуства на Ненад Димитријевиќ, кој е член на евролигашот Валенсија и има проблеми да се стави на располагање на националниот тим.

Јоги Ферел е играч со богато искуство и во НБА-лигата, има настапувано за Далас, Сакраменто, Кливленд и за ЛА клиперс, а во Европа пристигна во 2021 година како член на Панатинаикос. Во моментот е член на Цедевита Олимпија.

Разговорите со Американецот се во завршна фаза, па доколку бидат комплетирани документите, тој би можел да го облече дресот на Македонија веќе во август.Спонзорирани линкови

Маркетинг