(Видео) Бислимовски потврди: Ќе поевтинат горивата – ова ќе бидат новите цени од полноќ

Точка

04/07/2022

12:43

3.995

Големина на фонт

а а а

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика Марко Бислимовски денеска најави дека ќе има поевтинување на нафтените деривати.

– Денес дизелот се намалува за половина денар, а бензинот за еден денар. Тоа што е на берзите се преточува во одлуки, изјави Бислимовски за телевизија 24.

СТУДИО 10

СТУДИО 10

Posted by Телевизија 24 on Monday, July 4, 2022

Во однос на новиот тарифен модел за струјата, Бислимовски појасни дека има механизми за да се заштитат потрошувачите. Зголемувањето за сметка од 3.000 денари, тврди Бисломоски, би било од 150 до 200 денари.Спонзорирани линкови

Маркетинг