(Видео) Кинезите го снимиле цел Марс: Едно подрачје е особено важно за човековиот род

Точка

30/06/2022

23:28

35.850

Големина на фонт

а а а

Кон средината на 2021 година, Кина ја реализирала историската мисија поради тоа што безбедно го спуштила роверот Zhurong на површината на Марс.

Истовремено, околу Црвената планета кружи и нивниот орбитер којшто испраќа фотографии со висока резолуција.

Државните медиуми соопштиле дека леталото направило повеќе од 1.300 кругови околу Марс и дека така ја снимил цела планета, вклучувајќи го и Јужниот пол.

Скриено езеро

Мисијата „Tianwen-1“ претставува една од последните успешни кинески вселенски програми, во кои се вложени милијарди долари.


Меѓу бројните фотографии се наоѓа и приказ на Јужниот пол каде се лоцирани големи залихи вода, пренесува „Ројтерс“.

Во текот на 2018 година орбиталната сонда на Европската вселенска агенција открила езеро на околу еден километар и половина под ледените карпи на Марс.

Трагови на живот

Научниците веќе со децении трагаат по вода на планетите во Сончевиот систем и надвор од него, затоа што тоа е предуслов за постоење на живот.

Откритието на вода би било и поттикнувач за идните човекови мисии на Црвената планета, кои вклучуваат долготраен престој.

Покрај Јужниот пол, кинескиот ровер го снимил и кањонот Valles Marineris, долг 4.000 километри, како и кратер на северната висорамнина Arabia Terra.

На Земјата пристигнале снимки од кратерот Maunder и вулканот Ascraeus Mons висок дури 18 километри. 
Спонзорирани линкови

Маркетинг