Претседателот на Шахтјор обвинува: Агентите ја користат војната во Украина за профит

Макфакс

24/06/2022

07:29

2.325

Големина на фонт

а а а

Одлуката на ФИФА да дозвои фудбалерите и тренерите да ги суспендираат своите договори со украинските и руските клубови е на штета на украинскиот фудбал, вели генералниот директор на Шахтјор Доњецк, Сергеј Палкин, бидејќи агентите ја користат ситуацијата за сопствен профит.

ФИФА се реши да дозволи странците да си заминат од украинските клубови надвор од преодниот рок по избивањето на војната во февруари, дозволувајќи фудбалерите и тренерите да ги суспендираат договорите од 2023.

„Агентите не уништуваат. Се обидуваат да ни ги украдат фудбалерите. Играат игри, контактираат со клубовите, им велат да не ни плаќаат, и ги прекршуваат договорите. Не можете да замислите што се случува. Агентите одат кај клубовите и велат: ‘Не им плаќајте на Шахтјор, фудбалерите ќе бидат слободни, само дајте му на агентот 10 милиони евра. Ние имаме десетина дена да се договориме со нашите играчи, што е невозможно. Наместо ФИФА да ни помогне, ни ја влоши ситуацијата и ги направи агентите помоќни“, вели Палин во интервју за „Атлетик“.Спонзорирани линкови

Маркетинг