Рама: Жал ми е за ЕУ, се надевам дека ќе можеме да им помогнеме

Нетпрес

23/06/2022

18:22

6.973

Големина на фонт

а а а

Албанскиот премиер Еди Рама, по самитот за Западен Балкан, изјави дека му е жал за Европската Унија и дека се надева оти ќе може да ѝ помогнат.

Според него, разочарувачки е што дури за време на пандемија и глобална застрашувачка војна, државите не успеале да се обединат.

„Дозволете ми да ја изразам длабоката тага за Европската унија. Жалам за ЕУ и се надевам дека можеме да помогнеме. На состанокот се обидов да кажам одредени работи, но Шарл Мишел ни рече дека имаме по 3 минути. Ќе ми требаа само 30 секунди ако Унијата го испорача она што требаше, но тоа не го стори и затоа 3 минути не беа доволни. Им реков дека е и добро и лошо да се биде овде. Добро е, зашто сме тука меѓу Европејци, но е лошо бидејќи се уште не сме слушнати како Европејци, туку како гости во една поделена куќа“, изјави Рама на заедничката прес-конференција со макодонскиот премиер Димитар Ковачевски и српскиот претседател Александар Вучиќ.


Рама рече и дека главна тема на состанокот била Македонија, која веќе 17 години чека да стане членка на ЕУ и изрази надеж дека во иднина нема да се појави некоја „друга или трета Бугарија“ која повторно ќе го кочи процесот.

„Ние имаме многу да направиме. Од една страна јас мислам дека сме направиле многу и уште ќе направивме за да ја поддржиме идејата на Макрон, за една цел што е стратешка политика и ќе го продолжиме нашиот пат, со надеж дека до идниот век ќе станеме членка. Би ценеле доколку оваа нова политичка заедница на Европа ни овозможи сите да бидеме заедно во една куќа како едно семејство“, заклучи Рама.Спонзорирани линкови

Маркетинг