Ова е земјата која има најубави и најчисти плажи на светот, Грција се најде на второто место – Халкидики убедливо води

Точка

18/05/2022

10:12

40.334

Големина на фонт

а а а

Најмногу најубави плажи за годинава има Шпанија (вкупно 615), додека пак на второто место се најде Грција. Каква е ситуацијата со земјите од регионот?

Од 50 земји, колку што учествувале во анализата, земјата со најчисти плажи е – Шпанија.

На второто место се најде Грција со 544 плажи, а се издвојува полуостровот Халкидики, препознатлив по златниот песок и тиркизната вода кој освоил поголем дел од наградите. Потоа следат Атика, Крит и Родос.

Популарното Сино знаме е една од најпризнатите доброволни еколошки ознаки на светот кое им се доделува на плажите, пристаништата и оперативните одржливи чамци.

За да се квалификувате за тоа признание, мора да се исполнат и одржат низа строги еколошки, образовни, безбедносни критериуми.

Листата од првите 10 земји со најмногу сини знамиња за плажите изгледа вака:

1. Шпанија


2. Грција


3. Турција


4. Франција


5. Италија


6. Португалија


7. Данска


8. Холандија


9. Германија


10. Мексико


Што се однесува до земјите од регионот, Хрватска се наоѓа на 11-то место, Црна Гора на 19-то место, а Словенија на 32-то место.
Спонзорирани линкови

Маркетинг