Неодолив вторнички ручек: Рибини такоси во сос од лимон и мед

Точка

17/05/2022

18:12

27.079

Големина на фонт

а а а

Овој оброк се подготвува за 20, а се јаде за 10 минути.

Состојки:

- 3 лажици путер

- малку брашно

- 2 филети од риба

- 4-5 лажици сок од лимон

- сол и бибер по вкус

- тортиљи

- 1 чаша зелена салата од ајсберг

- 1 домат исечкан на коцки

- 1 шолја рендано сирење

- четвртина од пакување сенф

- 2 лажици мед


Подготовка:

Во голема тава или тенџере растопете го путерот. Рибата посипете ја со брашно од двете страни. Ставете ја во тавче, додадете сол и бибер по вкус и пржете од една страна 3-4 минути.

Одозгора посипете една лажица лимон, свртете и пржете уште 2-3 минути. Тортиљите ставете ги кратко на топла тава да се загреат, па префрлете ги во чинија.

На топла тортиља ставете ја салатата, доматот, сирењето и сечканата риба и оставете ги настрана додека не го направите сосот.

Подготовка на сос:

Во мал сад измешајте сенф, мед, сок од лимон, сол и бибер. По потреба додадете уште зачини.

Истурете го сосот врз такосите и веднаш послужете.

На здравје!
Спонзорирани линкови

Маркетинг