ХУНС ќе го тужи коментаторот кој го навреди Вида

Макфакс

01/12/2021

10:50

1.061

Големина на фонт

а а а

Синдикатот на професионалните фудбалери на Хрватска (ХУНС), со соопштение најави дека со помош на ФИФПро ќе реагира на сите начини за да го заштити Домагој Вида.

Минатата недела коментаторот на холандската телевизија, Сиерд де Вос, со непримерни зборов го претстави Вида.

„Вида не смее да игра во овој термин, многу е грд, а сега и децата гледаат телевизија. За да може Вида да игра, Бешикташ мораше да плати и да бара посебна дозвола“, рекол Де Вос.

„ХУНС е во контакт со ФИФПро, ќе ги преземе сите правни чекори за да го заштити својот член, но и останатите фудбалери од вакви непримерни коментари. Срамно, непрофесионално и непримерно е на овој начин да се користи јавниот простор“, стои во соопштението на ХУНС.Спонзорирани линкови

Маркетинг