Сладоледџија веќе 40 години ги радува жителите во неговата населба: Неговото комбе и мелодија ја враќаат насмевката на лицето

Точка

26/11/2021

19:15

11.092

Големина на фонт

а а а

Веселата песна на комбето Сипа Мташлија со сладолед веќе 45 години ги привлекува децата од Советоа, населба во Јоханесбург во Африка.

Тоа секогаш работи "од понеделник до понеделник" возејќи се низ населбата која некогаш била дом на првиот црн претседател на Јужна Африка, Нелсон Мандела.

Сипа не престанал да работи ни за време за ослободувањето на Советоа, за време на 70-те години од минатиот век.

"Кога е студено знае да биде незгодно", рекол Мтшали, 63 годишниот татко кој е тука роден и пораснал.

Во Советоа во 1976 година студентите се "кренале" против малцинството кое било на власт, но тој вели дека политиката никогаш не било нешто што го интересира.

"Гледав како децата растат во возрасни луѓе, од своето комбе", рекол тој сеќавајќи се на старите времиња.
Спонзорирани линкови

Маркетинг