Европските земји сакаат бодликави жици на границите

Макфакс

25/10/2021

10:16

576

Големина на фонт

а а а

Германскиот министер за внатрешни работи Хорст Зехофер ја оцени како легитимна желбата да се заштитат границите среде мигрантската криза на полската граница.

Европските земји бараат помош од Европската унија за изградба на ѕидови од бодликава жица и спречување на масовното доаѓање на мигрантите.

Полска побара 350 милиони евра и мобилизираше илјадници војници на границата да подигнат ограда на границата со Белорусија.

На прашањето за потребата од таа ограда што ја изгради Полска, Зехофер зборуваше за весникот „Билд“.

„За нас се чини легитимно да ја заштитиме надворешната граница на ЕУ, за да спречиме нелегални преминувања“, рече германскиот министер.

Илјадници мигранти, главно од Блискиот Исток, се обидоа да ја преминат границата од август, во миграциски потег за кој ЕУ верува дека беше охрабрен од Белорусија како одговор на санкциите на Европската унија.Спонзорирани линкови

Маркетинг