(Видео) Државен удар во Судан – премиерот и неколку политичари во притвор

Макфакс

25/10/2021

09:15

676

Големина на фонт

а а а

Суданските воени сили уапсија неколку цивилни функционери на таа земја, јави телевизијата Ал Хадат.

Како што се наведува, премиерот Хамдок е ставен во домашен притвор, откако неидентификувани воени сили ја опколиле неговата куќа рано утринава.Исто така, според информациите, истите сили уапсиле четворица министри, еден цивилен член на владејачкиот Суверен совет и неколку државни гувернери и шефови на политички партии.

Силно вооружена суданска армија и паравоени сили се распоредени денеска низ главниот град Картум, ограничувајќи го движењето на цивили.

Демонстрантите, кои се против државниот удар, носеа државно знаме и запалија гуми во различни делови на градот, јавува „Ројтерс“.

Воените сили уапсија неколку цивилни функционери пред зори, објави ТВ „Ал Хадат“, додека истакната продемократска група ги повика Суданците да излезат на улиците за да се спротивстават на каков било воен удар.

Како што се наведува, премиерот Хамдок е ставен во домашен притвор, откако неидентификувани воени сили ја опколиле неговата куќа рано утринава.Исто така, според информациите, истите сили уапсиле четворица министри, еден цивилен член на владејачкиот Суверен совет и неколку државни гувернери и шефови на политички партии.

Силно вооружена суданска армија и паравоени сили се распоредени денеска низ главниот град Картум, ограничувајќи го движењето на цивили.

Демонстрантите, кои се против државниот удар, носеа државно знаме и запалија гуми во различни делови на градот, јавува „Ројтерс“.

Воените сили уапсија неколку цивилни функционери пред зори, објави ТВ „Ал Хадат“, додека истакната продемократска група ги повика Суданците да излезат на улиците за да се спротивстават на каков било воен удар.Спонзорирани линкови

Маркетинг