(Видео) Уапсен еден од најбараните нарко-дилери во светот

Точка

24/10/2021

10:21

3.539

Големина на фонт

а а а

Најбараниот колумбиски дилер на дрога и водач на кланот Дел Голфо, Даиро Антонио Усуга, познат како Отониел, е уапсен, потврдија воени и полициски извори.

Во акцијата е убиен еден полицаец.

Колумбија понуди награда до 3 милијарди пезоси (околу 800.000 американски долари) за информации за тоа каде се наоѓа Отониел, додека американската влада издвои награда од 5 милиони долари за да помогне во неговото лоцирање.

Стејт департментот на САД го опишува Отониел како „високо вооружен и екстремно насилен“. Картелот што го води е составен од поранешни членови на терористички организации.


Според Си-Ен-Ен, ова апсење е најголемиот удар за нарко-мафијата во Колумбија.

Колумбискиот претседател го потврди апсењето на Отониел во телевизиско обраќање до нацијата.

„Ова е споредливо само со падот на Пабло Ескобар во 90 -тите“, рече претседателот.

„Отониел беше еден од најопасните трговци со дрога во светот, убиец на полицајци, војници, политичари, регрутираше и малолетници“, додаде тој, завршувајќи го својот говор со зборовите: „До сите криминалци и трговци со дрога: или предадете се или ние ќе дојдеме по вас“.Спонзорирани линкови

Маркетинг