Необичен облик и древна историја: Италијански град кој е тема на полемика на социјалните мрежи

Точка

22/10/2021

16:01

23.014

Големина на фонт

а а а

Експертите велат дека нерамниот терен е главниот „виновник“ за неговиот необичен облик, а кој ќе го забележите кога градот ќе го видите од птичја перспектива.

Чентурипе е древен град кој се простира на околу 173 километри квадратни во италијанската провинција Ена на истокот од Сицилија.

Првпат се споменува во записи како град на племе уште во 5-от век пред Христос.


Чентурипе е сместен на брдовит терен на надморска висина од околу 730 метри.

Експертите велат дека токму нерамниот терен е главниот виновник за неговиот облик, а истиот ќе го забележите доколку градот го набљудувате од птичја перспектива.


Имено, веќе одредено време на социјалните мрежи се споделуваат фотографии од овој гад од птичја перспектива на кои видливо е дека градскиот центар се шири на пет различни краци.

Некои од луѓето коментирале дека градот потсетува на морска ѕвезда, а други на монументален човек со раширени раце и нозе.

Доколку се најдете во овој сицилијански бисер задолжително истражете ги неговите посебности – од остатоци на тврдини кои го опкружуваат градот, до неколку стари цркви и археолошки музеј кој ги чува тајните на овој простор.

Од Чентурипе може да уживате и во неверојатен поглед кон највисокиот вулкан во Европа – Етна, кој се издигнува на висина од околу 3.354 височина.Спонзорирани линкови

Маркетинг