Личи на паразит стар 400 години: Овој робот делува застрашувачки во вода, а еве за што се користи

Точка

15/10/2021

16:51

10.291

Големина на фонт

а а а

Овој робот помага во унапредување на разбирањето на живите организми.

Пред 400 години, паразитската риба без вилици (Lamprey) ја цицала крвта од своите домаќини не знаејќи дека еден ден ќе ги инспирира научниците да изработат многу корисен робот.


„AgnathaX“ се користи во истражувањето на врската меѓу ‘рбетниот и нервниот систем, додека во иднина би можел да се користи и за истражување на морските длабочини, пренесува „CNET“.


Признаваме дека овој робот делува застрашувачки во вода, но овозможува значајни информации и помага во унапредување на разбирањето на живите организми.


Погледнете го видеото:Спонзорирани линкови

Маркетинг