(Фото) Шилегов: Се урива првата од трите галии во Вардар, заминува во историјата

Макфакс

18/09/2021

18:14

3.547

Големина на фонт

а а а

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов денес на својот Фејсбук профил објави фотографии од демонтирањето на галијата која е поставена во водите на реката Вардар во центарот на Скопје.

Првата од 3-те галии во коритото на Вардар, почна да заминува во историјата. Скопје, една поинаква приказна, напиша Шилегов на Фејсбук.

Галииите во центарот на Скопје беа поставени во реката Вардар од централната и локалната власт на ВМРО-ДПМНЕ како дел од проектот Скопје 2014.

Првата од 3-те галии во коритото на Вардар, почна да заминува во историјата !!!


Скопје, една поинаква приказна !


#Скопје

#ЧекорПоЧекор

Posted by Петре Шилегов on Saturday, September 18, 2021

Во 2011 година Советот на Град Скопје донесе Одлука за спроведување на постапка за доделување на правото на поставување урбана опрема за вршење угостителска дејност на Кејот на реката Вардар со која беа предвидени условите за давање на право на угостителите да ги постават овие објекти во времетраење од 30 години, за што треба да плаќаат надомест на Градот Скопје.

Шилегов, неколкупати најавуваше отстранување на галиите, но тврдеше дека тоа не може да го реализира поради правни пречки поврзани со наемниците на просториите во галиите.Спонзорирани линкови

Маркетинг