Масовно пукање во Њујорк: Пукале во луѓе на улица, повредени 10 лица

Точка

02/08/2021

10:58

5.886

Големина на фонт

а а а

Во масовното пукање кое во саботата доцна навечер се случило во Њујорк, повредени биле најмалку десет лица.

Повредените се на возраст од 19 до 72 години, а поради повредите опасни по живот се лечат по локалните болници, соопштила локалната полиција.

Полицијата во саботата во околу 22:38 часот примила бројни повици за овој инцидент, пишува "CNN".

"Според прелиминарниот извештај, двајца мажи дошле до 37-ма авенија и почнале да пукаат од огнено оружје", рекол Глен Фрирсон од "NYPD".

"Напаѓачите тргнале кон група луѓе и испукале неколку пати, а потоа седнале на два мотоцикли управувани од други луѓе и побегнале од самото место", додал тој.

Полицијата трага по напаѓачите.
Спонзорирани линкови

Маркетинг